Trwa ładowanie...

Najnowsze informacje ws. brakujących leków

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zabrał głos ws. problemów z dostępnością leków w aptekach. Zapewnił, że "w krótkim czasie nie powinno ich już brakować".

Share
Najnowsze informacje ws. brakujących leków
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Anna Jar
d2vngpm

Najgorzej jest z lekami stosowanymi przez cierpiących na schorzenia tarczycy, cukrzycę, choroby serca, nadciśnienie, padaczkę i astmę. Jeszcze w kwietniu na ministerialnej liście leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce było 288 pozycji. Obecnie jest ich już 324.

Najbardziej poszukiwane są m.in.: Astimos - na astmę, Berodual - na alergię, Madopar - na parkinsona, Sutent - lek onkologiczny. Żeby pomóc pacjentom aptekarze sprowadzają leki nawet z innych miast.

d2vngpm

Jest też ogromny problem z Euthyroxem na schorzenia tarczycy; braki dotyczą ponadto leków stosowanych przy chorobie zakrzepowo-zatorowej oraz insuliny.

Zobacz także: Wzruszające wyznanie rzecznika Andrzeja Dudy: prezydent bardzo się zmartwił

- Jestem w kontakcie z ministrem zdrowia. Były kłopoty - nie tylko w Polsce, ale europejskie. Był problem z dostarczaniem komponentów z Chin, ale mamy to już za sobą. Problem powinien być rozwiązany. Dystrybucja powinna być sprawna - zapewnił Karczewski na konferencji prasowej.

Jak poinformował, ministerstwo wprowadza infolinię, pod którą można się dowiedzieć o brakujących lekach.

d2vngpm

Karczewski zaznaczył, że rynek leków jest wart ok. 10 mld zł. - Do tej pory w znacznej części był regulowany przez mafie lekowe. Walczymy z tym. Ale jest jeszcze sporo do zrobienia. Mamy nadzieję, że będzie szybko znormalizowany - powiedział.

Dlaczego nie ma leków?

Braki leków spowodowane są przez trzy główne czynniki. Wszystkie wynikają z olbrzymiej presji na to, by płacić za nie jak najtaniej. Pierwszy związany jest z systemem refundacji. Na listę refundacyjną trafiają leki najtańsze, dlatego polskie ceny są jednymi z najniższych w Europie. To z kolei sprawia, że grupy przestępcze wyprowadzają leki za granice.

Druga przyczyna to brak substancji czynnych do produkcji leków. Trzecim problemem jest ustawa refundacyjna w swojej części dotyczącej obcięcia marż na leki refundowane dla aptek i hurtowni. Aptekarzom nie opłaca się zamrażać pieniędzy w drogich lekach, które czekają na pacjentów w aptece. Dlatego tak często słyszymy, że leku nie ma, ale może on zostać sprowadzony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2vngpm

Podziel się opinią

Share
d2vngpm
d2vngpm
Więcej tematów