Trwa ładowanie...
d33p995
09-10-2006 08:00

Najlepsze samorządy 2006 roku

Rybnik, Międzyrzecz z Lubuskiego i Andrespol z Łódzkiego zostali zwycięzcami w swoich kategoriach w Rankingu Samorządów 2006 przeprowadzonym przez "Rzeczpospolitą". Coroczna klasyfikacja ma wskazać najlepiej zarządzane miasta i gminy.

d33p995
d33p995

Celem rankingu, który został opublikowany w lipcu, jest wykazanie, jak po 16 latach działalności radzą sobie samorządy. Reforma wprowadziła trzy szczeble samorządu terytorialnego. Samorządy gminne sprawują władzę lokalną i to właśnie one odpowiadają za rozwiązywanie problemów „najbliższych ludziom”, czyli m.in. w zakresie komunikacji czy pomocy społecznej. Obejmują swoją władzą mały obszar, więc powinny najlepiej orientować się w potrzebach mieszkańców danej gminy. Nad nim jest samorząd powiatowy, którego władza rozciąga się na powiat, czyli kilka sąsiadujących ze sobą gmin. Władzę na terenie objętym granicami administracyjnymi województwa, w skład którego wchodzą powiaty, dzierży samorząd wojewódzki.

Dziennik przeprowadzając ranking sprawdza, jak samorządy radzą sobie po tych zmianach. Przyglądając się lokalnym władzom podzielono je na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu (tu zwycięzcą został Rybnik), gminy miejskie i miejsko-wiejskie (Międzyrzecz) oraz gminy wiejskie (Andrespol).

Rozwój i jakość życia

Wyróżnione zostały te samorządy, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców. Dodatkowe punkty przyznawano tym, którzy potrafią współpracować na poziomie Unii Europejskiej, jak również z lokalnymi organizacjami samorządowymi. Premiowane były także inwestycje w ochronę środowiska i transport.

Dwie gminy zostały wyróżnione w dodatkowych podkategoriach. Najwięcej na inwestycje w przeliczeniu na mieszkańca wydano w Piasecznie (Mazowieckie). Gminą, która zyskała najwięcej środków z UE, okazał się Międzyrzecz (Lubuskie).

d33p995

Nagradzający brali pod uwagę to, czy lokalne władze rozumieją, na czym samorządność polega i jak się buduje społeczeństwo obywatelskie, czego wyrazem jest choćby współpraca z organizacjami obywatelskimi, promowanie przedsiębiorczości, inwestycje czy budowanie lokalnych partnerstw. Sprawdzona oczywiście została wiarygodność finansowa gmin oraz ich zdolność inwestycyjna, jak również działanie podstawowych służb - edukacja czy zdrowie.

Samorządy zdobywają UE

Profesor Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący kapituły, powiedział, że ranking ma uchwycić to, co naprawdę zostało wypracowane przez samorządy. Odróżnić od tego, co czasem w sposób przypadkowy dzieje się w gminie. Jego zdaniem, samorządowcy sprawdzili się w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz we współdziałaniu na poziomie Unii Europejskiej. Samorządy zdobywają Unię Europejską – chwali przewodniczący na łamach dziennika.

Wśród gmin wiejskich bardzo dobre wyniki uzyskały te z Małopolski czy Podkarpacia, oraz Wielkopolski, Łódzkiego i Opolskiego. Najlepsze gminy miejskie i miejsko-wiejskie znajdują się w środkowym pasie Polski: Lubuskie, Mazowieckie, Lubelskie. Wśród najlepszych miast sporo jest tych ze Śląska – wytypował dziennik.

Nagrodzeni

Pięć pierwszych miejsc wśród miast:

  1. Rybnik (woj. śląskie)
  1. Kraków (woj. małopolskie)
  1. Toruń (woj. kujawsko-pomorskie)
  1. Bydgoszcz (woj. kujawsko-pomorskie)
  1. Zielona Góra (woj. lubuskie)

Pięć pierwszych miejsc wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich:

  1. Międzyrzecz (woj. lubuskie)
  1. Żary (woj. lubuskie)
  1. Puławy (woj. lubuskie)
  1. Legionowo (woj. mazowieckie)
  1. Drezdenko (woj. lubuskie)

Pięć pierwszych miejsc wśród gmin wiejskich:

  1. Andrespol (woj. łódzkie)
  1. Mszana Dolna (woj. małopolskie)
  1. Dębno (woj. małopolskie)
  1. Konopiska (woj. śląskie)
  1. Reńska Wieś (woj. opolskie)
d33p995
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33p995
Więcej tematów