Najlepsze licea i technika z kierunkami ścisłymi - ranking
• XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie ponownie zwyciężyło w Rankingu STEM Perspektywy 2016
• Ranking wskazuje szkoły najlepiej kształcące w zakresie matematyki, fizyki, chemii i informatyki
• Wśród techników zwyciężyło Technikum Łączności nr 14 w Krakowie
31.05.2016 05:15
Celem Rankingu Liceów i Techników STEM jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka, a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych. Ranking wskazuje licea i technika, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia.
Ranking STEM wśród liceów przeprowadzono po raz drugi, wśród techników - po raz pierwszy.
Na drugim miejscu w tegorocznym rankingu liceów jest Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które w ubiegłym roku było na piątym miejscu. Na trzecim miejscu jest XIII LO w Szczecinie.
Na czwartym miejscu znalazło się LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, na piątym - Publiczne LO Politechniki Łódzkiej, na szóstym - III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, na siódmym - LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na ósmym - I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, na dziewiątym - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na dziesiątym - VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.
Zwycięskie XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica - jest jedną ze starszych, ciągle istniejących szkół w Warszawie; powstało w 1906 r. Nazywane jest królestwem matematyki, fizyki i informatyki. Od wielu lat współpracuje z Politechniką Warszawską - uczniowie mogą na tej uczelni uczestniczyć w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Współpracuje też z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego - pracownicy UW prowadzą część zajęć w klasach z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Co roku uczniowie szkoły są wśród laureatów i finalistów olimpiad z przedmiotów ścisłych.
W Rankingu Techników STEM zwyciężyło Technikum Łączności nr 14 w Krakowie. Na drugim miejscu jest Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu. Na trzecim uplasowało się Technikum w Zespole Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.
Czwarte jest Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, piąte - Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, szóste - Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie, siódme - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie, ósme - Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach, dziewiąte - Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy, dziesiąte - Technikum Zawodowe w Zespole Szkół nr 2 im. księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie.
Zwycięskie Technikum Łączności nr 14 działa w ramach Zespołu Szkół Łączności w Krakowie im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Powstało w 1945 r. Uczy w zawodach: technik elektronik, technik teleinformatyk, technik informatyk, technik telekomunikacji. Ściśle współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczną w Krakowie, Politechniką Krakowską i Akademią Ekonomiczną. Uczniowie mają zajęcia na uczelniach, m.in. w laboratoriach, prowadzą je wykładowcy akademiccy.
W rankingu STEM (nazwa od angielskich słów: Science, Technology, Engineering, Mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka), zarówno jeśli chodzi o licea, jak i o technika, uwzględniono te szkoły, w których maturę w maju 2015 r. zdawało minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki szkoły z matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej.
Ranking został oparty na trzech kryteriach: wynikach matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki z astronomią, chemii i informatyki, wynikach matury obowiązkowej z matematyki oraz sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM.
Nad prawidłowością przygotowania rankingu, ustaleniem jego metodologii, nadzorem nad weryfikacją danych oraz zatwierdzeniem i ogłoszeniem wyników czuwała kapituła złożona z osób zaufania publicznego, mających uznany dorobek w dziedzinach objętych rankingiem. Przewodniczącym kapituły jest rektor AGH w Krakowie prof. Tadeusz Słomka.
Uroczyste ogłoszenie wyników rankingu odbędzie się 31 czerwca w Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie podczas międzynarodowej konferencji "STEM Education for Innovation".
Zobacz także: Szkolnictwo zawodowe odzyskuje prestiż