Najlepsze Dyplomy w Gdańsku, najlepsze graffiti w Łodzi
Jeszcze tylko przez dwa dni - do niedzieli można oglądać w Gdańsku wystawę "Najlepsze Dyplomy 2010", prezentującą prace absolwentów Akademii Sztuk Pięknych z całego kraju.
W Łodzi natomiast trwa Międzynarodowy Festiwal Sztuki Graffiti Outline Colour Festival 2010.
20.08.2010 | aktual.: 20.08.2010 16:36
- Wystawę w ciągu miesiąca obejrzało ponad tysiąc osób. Dzięki zorganizowaniu ekspozycji w trzech miejscach - Galerii ASP, Gdańskiej Galerii Guentera Grassa oraz w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku w Zielonej Bramie - udało się dotrzeć do szerszego kręgu widzów, oprócz środowiska artystycznego - poinformowała Monika Weber, rzeczniczka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, organizującej wystawę.
Zdaniem Weber, warto w kolejnych latach przedłużyć wystawę do początku roku akademickiego, tak aby dzieła młodych artystów mogło też zobaczyć jak najwięcej dyrektorów galerii, marszandów, kolekcjonerów i krytyków sztuki.
Prace na drugą edycję wystawy "Najlepsze Dyplomy" zgłosił każdy z rektorów siedmiu ASP: w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Ogółem na wystawie znalazło się 25 dzieł wykonanych przez absolwentów tych uczelni.
Nagrodę główną w wysokości 17,5 tys. zł, ufundowaną przez rektorów ASP, otrzymał tegoroczny absolwent gdańskiej ASP, 25-letni Marcin Zawicki, za zestaw 10 obrazów olejnych zatytułowanych "Hollow art".
W dziewięcioosobowym jury zasiadali rektorzy ASP oraz przedstawiciele fundatorów dwóch pozostałych nagród: marszałka województwa pomorskiego oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Nagroda marszałka pomorskiego w kwocie 8 tys. zł przypadła Luizie Kolasie z ASP w Katowicach za cykl grafik pt. "Cokolwiek wiem, trwa w jej pamięci". Nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego w takiej samej wysokości otrzymał za cykl rzeźbiarski "Przedmioty transformacji" Rafał Janiec z krakowskiej ASP. Jury przyznało też kilka wyróżnień.
Jednym z patronów wystawy "Najlepsze Dyplomy 2010" jest Polska Agencja Prasowa.
Łódź gości grafficiarzy z całego świata, m.in. nowojorską grupę Tats Cru, która pokrywa muralem 773 metry kwadratowe szczytu kamienicy w centrum Łodzi. Niemiecka grupa Maclaim maluje mural na patio jednej z łódzkich szkół. "Księżniczka na petach", nawiązująca do europejskiej kampanii "HELP - dla życia bez tytoniu", to jedno z oryginalnych dzieł właśnie tej grupy. Można się przyglądać, jak powstaje ten oryginalny, ogromny mural.