ŚwiatNajgroźniejsi terroryści wypuszczeni z Guantanamo

Najgroźniejsi terroryści wypuszczeni z Guantanamo

Arabia Saudyjska poinformowała, że 11
Saudyjczyków, którzy znaleźli się na opublikowanej ostatnio liście
ponad 80 najbardziej poszukiwanych terrorystów, zostało
wypuszczonych z amerykańskiego więzienia Guantanamo na Kubie.

Stawia to pod znakiem zapytania celowość prowadzonych w Arabii Saudyjskiej z inicjatywy rządu programów resocjalizacyjnych dla domniemanych terrorystów - pisze agencja Associated Press.

Saudyjskie władze opublikowały w poniedziałek listę, na której figuruje 83 Saudyjczyków i dwóch Jemeńczyków. Osoby te są podejrzane o współpracę z Al-Kaidą, a o pomoc w ich schwytaniu władze zwróciły się do Interpolu.

Z ponad 700 więźniów, którzy do tej pory przewinęli się przez Guantanamo, ponad 130 było Saudyjczykami - oświadczył rzecznik MSW Mansur al-Turki. 117 z nich wróciło już do Arabii Saudyjskiej i uczestniczyło w programach resocjalizacyjnych.

- Poza tymi 11 ludźmi jest jeszcze 106 osób, które uczestniczyły w programach i nie ma z nimi kłopotów - tłumaczył rzecznik.

W związku z tym, że setki młodych Saudyjczyków przenikają do Iraku, by przyłączyć się do islamskich bojowników, władze w Rijadzie usiłują zapobiec szerzeniu się ekstremistycznych ideologii poprzez organizowanie resocjalizacji. W sesjach biorą udział m.in. duchowni, psychologowie i socjologowie.

To głównie dzięki zapewnieniom władz o skuteczności tych programów większość Saudyjczyków wypuszczono z Guantanamo. W więzieniu na Kubie pozostaje tylko 13 naszych obywateli - podał Turki.

Z Arabii Saudyjskiej pochodziło 15 z 19 sprawców zamachu na World Trade Center i Pentagon z 11 września 2001 roku.

Decyzja nowego prezydenta USA Baracka Obamy o zamknięciu osławionego więzienia rozpętała w Stanach Zjednoczonych i na świecie dyskusję, co zrobić z ok. 250 przetrzymywanymi.

Raport Pentagonu z połowy stycznia wskazywał, że coraz większa grupa dawnych więźniów Guantanamo przystępuje na nowo do organizacji bojowników i przeprowadza ataki. Liczby z grudnia zeszłego roku mówią o 61 takich osobach, w porównaniu z 37 w marcu.

W środę Parlament Europejski uznał, że państwa członkowskie UE powinny być gotowe na przyjęcie więźniów Guantanamo, jeśli USA o to poproszą.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)