PolskaNajgorzej w Warszawie będzie we wtorek

Najgorzej w Warszawie będzie we wtorek

W Warszawie woda w Wiśle osiągnie maksymalny poziom we wtorek, będzie to według prognoz 760 cm - poinformował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Fala powodziowa ma być krótsza niż ostatnio. W związku z tym od niedzieli, od godz. 13.00 będzie obowiązywał alarm powodziowy dla Warszawy i powiatów: warszawskiego zachodniego oraz legionowskiego. Z kolei od soboty obowiązuje zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe w województwie mazowieckim.

Najgorzej w Warszawie będzie we wtorek
Źródło zdjęć: © WP.PL | Paulina Matysiak

Od niedzieli, od godz. 13.00 będzie obowiązywał alarm powodziowy dla Warszawy i powiatów: warszawskiego zachodniego oraz legionowskiego - podał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Woda w Wiśle ma osiągnąć maksymalny poziom w stolicy we wtorek.

- Ogłosiłem alarm powodziowy dla tych trzech powiatów w województwie mazowieckim wzdłuż Wisły, w których jeszcze tego alarmu nie było: dla miasta stołecznego Warszawy, dla powiatu legionowskiego i dla powiatu warszawskiego zachodniego - poinformował dziennikarzy w sobotę Kozłowski.

- Ten alarm obowiązuje od niedzieli od godz. 13.00, gdyż w niedzielę w godzinach popołudniowych spodziewamy się, że woda w Warszawie ponownie przekroczy stany alarmowe. W ten sposób wszystkie powiaty nadwiślańskie w województwie mazowieckim będą w stanie alarmu powodziowego - dodał wojewoda. Podkreślił, że zagrożenie dla wałów w województwie mazowieckim jest "potężne".

W powiatach objętych alarmem obowiązuje zakaz wstępu na wały. Złamanie zakazu grozi grzywną. Wojewoda przestrzegał przed "turystyką powodziową".

Kozłowski dodał, że w Warszawie woda w Wiśle osiągnie maksymalny poziom we wtorek. Będzie to według prognoz 760 cm; fala kulminacyjna ma być krótsza niż ostatnio.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że według prognoz poziom wody w stolicy ma być niższy o 20 cm niż w przypadku poprzedniej fali. Obecna fala ma przepływać przez Warszawę przez dobę, poprzednio były to 102 godziny. - Wszystkie służby są w stanie gotowości - zapewniła.

Poinformowała, że wzmocniono zabezpieczenia w porcie praskim i czerniakowskim. Apelowała do warszawiaków o czujność, ponieważ jest duże nasiąknięcie terenu i "woda z ulew nie ma gdzie wsiąkać i szybko dochodzi do piwnic". - Woda wypompowywana jest najpierw ze szpitali, potem z placówek użyteczności publicznej, ze stacji metra, a potem z piwnic mieszkańców - powiedziała.

Szefowa stołecznego ratusza podała, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie ewentualnego zamknięcia placówek oświatowych. Zasugerowała, że ewentualnej decyzji można oczekiwać we wtorek, zwłaszcza jeśli fala kulminacyjna będzie wyższa i dłuższa niż prognozowana.

Mówiąc o sytuacji na Mazowszu, wojewoda wymieniał: - Dla wodowskazów powyżej Warszawy: w Gusinie, Dęblinie przewidywana jest fala wyższa niż poprzednio. Dla wodowskazów w Puławach - będzie to fala dokładnie taka jak poprzednia, w Annopolu i gminie Zawichost będzie to fala wyższa o kilka, kilkanaście centymetrów od poprzedniej. Dodał, że nieznane jest jeszcze maksimum fali dla Modlina, Wyszogrodu i Kępy Polskiej, bo prognoza obejmuje tylko najbliższe 72 godziny.

Kozłowski dodał, że na Mazowszu najbardziej zagrożone zalaniem są Świniary (powiat płocki). - Próba usypania wału, która trwa i będzie trwała w naszej ocenie prawdopodobnie nie skończy się pełnym powodzeniem, nie uda się nam ochronić tego obszaru przed ponownym zalaniem - mówił Kozłowski. Zapewnił jednak, że służby nie rezygnują z próby obrony Świniar, dzięki czemu powinno nastąpić opóźnienie zalania i mieszkańcy będą mieli czas na spokojną ewakuację. Zauważył jednocześnie, że "obrona wyrwy jest celem trudnym do osiągnięcia". Jego zdaniem, nawet jeśli nie uda się obronić wału w Świniarach, to będzie utrzymany wał w Dobrzykowie.

- Wszędzie będziemy bronić wałów, znamy ich słabe punkty - podkreślał.

Kozłowski dodał, że w całym województwie mazowieckim pracują 24 zastępy straży pożarnej, co - jak mówił - razem z oddziałami straży ochotniczej daje kilkanaście tysięcy strażaków. Z powodzią na Mazowszu walczy też 300 żołnierzy i grupa inżynieryjna. Wojewoda dodał, że zapas worków na piasek wynosi ponad 1 mln sztuk.

Pytany przez dziennikarzy o możliwość wystąpienia trzeciej fali powodziowej, odparł, że według instytutu meteorologicznego, obecnie trzecia fala nam nie grozi, ale musimy być do niej przygotowani. Zauważył, że na polach zalega dużo więcej wody niż w "zwyczajnym roku" i każda ulewa jest zagrożeniem.

Obraz
© Stan wód w Polsce o godzinie 11.00 (fot. IMiGW/pogodynka.pl)

Jak ustrzec się przed wielką wodą?

W związku zagrożeniem powodziowym dla Warszawy Urząd m.st. Warszawy przygotował kilka wskazówek dla mieszkańców terenów narażonych na zalanie:

Warszawiaku! Jeśli zamieszkujesz w sąsiedztwie rzeki:

- słuchaj komunikatów regionalnych stacji radiowych i telewizyjnych w celu uzyskania bieżących informacji o zagrożeniu i sposobach postępowania;

- upewnij się czy zajęcia w żłobku, przedszkolu lub szkole, do której posyłasz dzieci nie zostały odwołane;

- jeśli możesz - odeślij dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce, np. do rodziny, znajomych mieszkających w większej odległości od rzeki;

- ustal sposoby kontaktowania się z rodziną w razie utraty z nią łączności telefonicznej, np. przez krewnych, znajomych;

- zabezpiecz przed zniszczeniem lub utratą dokumenty, pieniądze, karty płatnicze oraz inne wartościowe rzeczy lub przedmioty;

- zabezpiecz niezbędne leki oraz dokumentację medyczną osób przewlekle chorych;

- naucz najbliższych członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu, wody;

- ustal miejsca na górnych kondygnacjach budynku, gdzie mógłbyś przenieść rzeczy wartościowe; pamiętaj o zabezpieczeniu przedmiotów znajdujących się na zewnątrz - schowaj je w budynku lub przywiąż do czegoś stabilnego;

- opróżnij piwnicę i garaże z przedmiotów zagrażających środowisku (oleje, farby itp.);

- wywieź samochód, zwłaszcza z parkingu podziemnego, w bezpieczne miejsce;

- zabezpiecz kratki kanalizacyjne i okna piwnic przez nakrycie ich np. workami z piaskiem;

- zgromadź w domu niezbędną ilość nie psującej się żywności oraz czystej wody;

- przygotuj latarki i przenośne radio z zapasowymi bateriami;

- uzupełnij zawartość apteczki (leki dla przewlekle chorych) oraz środków higienicznych;

- nie zostawiaj zwierząt w zamknięciu lub uwiązanych.

Uwaga warszawiaku! Jeżeli usłyszysz odgłos syreny alarmowej szukaj schronienia w najbliższym miejscu, które usytuowane jest na wyższym poziomie niż ten, na którym się znajdujesz. Zachowaj spokój i bezwzględnie stosuj się do zaleceń i wskazań służb porządkowych i ratunkowych.

Infolinia Centrum Zarządzania Kryzysowego: 800 707 112; 22 44 31 197; 22 44 31 198

W sytuacji zagrożenia życia bądź zdrowia dzwoń 999, 998, 997, a z telefonu komórkowego 112.

Mapa Warszawy z zaznaczonymi terenami zalewowym i znajduje się pod adresem: http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/ po zaznaczeniu folderu w lewym rogu "Zagrożenia".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)