Najgorsze notowania premiera w historii III RP
70% Polaków jest niezadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Leszek Miller (o 7 pkt więcej niż w październiku). 51% źle ocenia rząd Millera, a 77% negatywnie ocenia pracę rządu - wynika z listopadowego sondażu CBOS.
21.11.2003 | aktual.: 21.11.2003 16:28
Największy spadek ocen pozytywnych odnotował w listopadzie premier. Millera na stanowisku premiera akceptuje 15% badanych przez CBOS (spadek o 5 pkt). Również 15% jest wobec niego obojętna. Jak podkreślono w sondażu, są to najgorsze notowania Millera od momentu objęcia przez niego władzy i najgorsze oceny premiera polskiego rządu w historii III RP.
Również najgorszy wynik od początku swojej działalności osiągnął w listopadzie cały rząd, dla którego poparcie deklaruje tylko 17% badanych (o 1 pkt mniej niż miesiąc temu). 28% ankietowanych ma do rządu stosunek obojętny. Jest to nie tylko najgorszy wynik w historii tego rządu, ale też jeden z najgorszych w historii wszystkich poprzednich gabinetów III RP. Mniejsze poparcie miał jedynie rząd Jerzego Buzka w końcowym okresie sprawowania władzy (lipiec i sierpień 2001 roku) - podkreślono w sondażu.
W listopadzie pogorszyły się też opinie o dotychczasowych dokonaniach rządu. Tylko 13% badanych (spadek o 1 pkt) ocenia je pozytywnie, 10% nie ma w tej sprawie zdania. Są to najgorsze oceny pracy rządu Millera, jakie rząd od ponad pół roku za swoją działalność uzyskuje, niższe oceny niż otrzymały wszystkie poprzednie gabinety III RP.
Znacznie gorsze niż w październiku są także oceny polityki gospodarczej rządu. W listopadzie 13% ankietowanych (o 3 pkt proc. mniej niż miesiąc temu) jest zdania, że polityka ta stwarza szanse polepszenia sytuacji ekonomicznej kraju, 76% (wzrost o 6 pkt) jest zdania przeciwnego, 11% nie ma zdania.
Negatywne opinie o polityce gospodarczej rządu zdecydowanie dominują we wszystkich grupach społeczno-zawodowych. Relatywnie najbardziej krytyczni w jej ocenie są badani pracujący na własny rachunek oraz rolnicy (po 88% wskazań).
Badanie przeprowadzono 7-10 listopada 2003 roku na próbie losowej 1088 dorosłych mieszkańców Polski.