ŚwiatNajbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii

Majątek księcia Westminsteru wzrósł w ubiegłym roku o 300 mln funtów i obecnie wyceniany jest na 4,7 mld funtów. Książę utrzymał pierwszą lokatę na liście najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii tygodnika Sunday Times.

08.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Majątek księcia ulokowany jest przede wszystkim w ziemi i nieruchomościach w ekskluzywnych dzielnicach stolicy takich jak Mayfair i Belgravia. W obu dzielnicach należy do niego teren o powierzchni 300 akrów. Wzrost majątku zawdzięcza książę wysokiej koniunkturze na rynku nieruchomości.

Drugie miejsce na liście tygodnika zajął Hans Rausing - przemysłowiec, który dorobił się na opakowaniach, zwłaszcza żywności, a trzecie właściciel sieci supermarketów Sainsbury`s - Lord Sainsbury.

Impresario wyścigów Formuły 1 - Bernie Ecclestone spadł z trzeciego miejsca na piąte, głównie dlatego, że odsprzedał część udziałów w firmie organizującej wyścigi niemieckiemu potentatowi medialnemu Leo Kirchowi, który jak się okazało jest bliski bankructwa.

W pierwszej dziesiątce najbogatszych Brytyjczyków jest tylko jedna kobieta - Charlene de Carvalho - córka Freddiego Heineikena, właściciela browaru i znanej marki piwa. De Carvalho odziedziczyła po ojcu blisko 3 mld funtów.

Majątek autorki książek o Harrym Potterze Joanne K. Rowling wyceniony jest na 226 mln funtów, co daje tej pisarce 147 miejsce. 161. miejsce zajmuje Madonna z majątkiem w wysokości 200 mln funtów.

Elżbieta II jest na miejscu 125. z fortuną ocenianą na 275 mln funtów. Tyle wynosi jej majątek osobisty, którym ma prawo dysponować. Przy kalkulacji majątku królowej nie uwzględnia się np. dzieł sztuki lub klejnotów, których monarchini jest depozytariuszem w imieniu narodu.

Wysokie miejsce zajmuje też wdowa po George`u Harrisonie, która odziedziczyła po mężu 140 mln funtów.

W tym roku po raz pierwszy "Sunday Times" nie tylko obliczał kto ile ma, ale także jak był szczodry w stosunku dla rozmaitych organizacji charytatywnych. W tej klasyfikacji nieoczekiwane pierwsze miejsce zajął Brian Souter szef spółki kolejowej Stagecoach, którego fundacja przekazała 41% kapitału na cele wyższej użyteczności. (mk)

wielkabrytaniasunday
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)