Najbardziej przyjaźni Czesi i Słowacy
Najwięcej Polaków (po 69%) za sąsiadów
przyjaznych Polsce uważa Czechy oraz Słowację. Za kraj nam
niechętny najczęściej uważamy Rosję oraz Białoruś (odpowiednio -
68% i 47%) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
27.06.2005 | aktual.: 27.06.2005 21:09
Badani jako przyjaźnie nastawionego do Polski sąsiada wymieniali też Litwę (61%), Ukrainę (58%) oraz Niemcy (50%). Białoruś jest krajem przyjaznym dla 22% Polaków, a Rosja - dla 9%.
Rosja jest - według ankietowanych - najbardziej niechętnym sąsiadem Polski - 68% wskazań. 47% respondentów za kraj niechętny Polsce uznało Białoruś, 23% - Niemcy, a 15% - Ukrainę. O tym, że Litwa jest krajem nam nieprzyjaznym przekonanych jest jedynie 7% badanych, podobnie jak w przypadku Czech. Słowację oceniło w ten sposób 4% respondentów.
Można powiedzieć - pisze OBOP - że Polacy mają poczucie, że żyją w życzliwym otoczeniu. Tylko 3% badanych wyraża opinię, że większość sąsiadów (pięciu lub więcej) jest Polsce niechętna. Co trzeci badany (33%) uważa, że stosunek do Polski pięciu lub więcej krajów jest przyjazny i dobry - ocenia Ośrodek.
Stosunki polsko-rosyjskie jak i polsko-białoruskie uległy wyraźnemu pogorszeniu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Było to m.in. skutkiem kontrowersji wokół moskiewskich obchodów 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej - komentuje CBOS.
Ponad połowa badanych (57%) uważa, że stosunki między Polską a Rosją są złe - prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z kwietniem. Tylko 3% badanych ocenia je jako dobre.
Wzrosła z kolei - po wydarzeniach "pomarańczowej rewolucji" sympatia Polaków do Ukraińców. 74% Polaków jest obecnie przekonanych, że możliwe jest trwałe pojednanie między oboma narodami. Przed rokiem takiego zdania było 60% badanych.
OBOP pytał też Polaków czy uważają, że członkostwo Ukrainy w UE jest korzystne dla Polski. Takiego zdania było 57% badanych, przeciwnego - 15% Pogląd, że członkostwo Ukrainy w UE leży w interesie Polski przeważa nawet wśród przeciwników przynależności naszego kraju do Wspólnoty.
Sondaż przeprowadzono w dniach 3-6 czerwca na 1037-osobowej próbie dorosłych Polaków.