ŚwiatNagrody za wspieranie USA?

Nagrody za wspieranie USA?

Kongresmeni amerykańscy pragną nagrodzić
kraje wspierające USA w wojnie z Saddamem Husajnem, zobowiązując
rząd do przyznania im kontraktów związanych z odbudową Iraku. Może
na tym skorzystać Polska - jeden z trzech krajów, które oprócz USA
wysłały swoje wojska na operację "Iracka Wolność".

Nagrody za wspieranie USA?

31.03.2003 | aktual.: 31.03.2003 20:31

Obraz
© Helikopter Lynx 2 w Basrze (fot. AFP)

We wtorek, kiedy Komisja Przydziału Środków Budżetowych Izby Reprezentantów rozpocznie debatę nad ustawą o wydatkach budżetowych związanych z wojną, o których zaakceptowanie zwrócił się do Kongresu prezydent George W. Bush, kongresmen George Nethercutt zaproponuje poprawkę o wynagrodzeniu sojuszników.

Jak powiedziała rzeczniczka kongresmena Nethercutta, "w poprawce chodzi o preferencyjne potraktowanie krajów, które publicznie poparły USA w sprawie Iraku". Przewiduje ona także zakaz przydzielania kontraktów krajom, "które wyraziły sprzeciw" wobec wojny z Irakiem.

W poprawce żadne państwa nie będą jednak wymienione z nazwy, aby - jak powiedziała rzeczniczka - "dać prezydentowi swobodę manewru" w ostatecznym rozdziale funduszy.

Jak pisze poniedziałkowy "Washington Times", za brak poparcia USA kongresmeni chcą ukarać przede wszystkim Francję. Według dziennika, "szanse na przeforsowanie poprawki są duże". Prezydent Bush zwrócił się do Kongresu o wyasygnowanie 74,7 mld dolarów na wydatki związane z wojną, z czego 2,45 mld miałoby pójść na pomoc humanitarną i odbudowę Iraku na koszt podatnika amerykańskiego.

Cały koszt odbudowy Iraku po wojnie szacuje się wstępnie aż na 20 do 100 mld dolarów. Administracja USA uważa jednak, że gros tych wydatków powinno być pokrytych z dochodów z wydobycia irackiej ropy naftowej - zwiększonego po spodziewanym zniesieniu sankcji ONZ.

Jak donosił brytyjski "Financial Times", w czasie wizyty w USA premiera Leszka Millera w lutym, członkowie polskiej delegacji lobbowali o przyznanie Polsce kontraktów na odbudowę Iraku. Polskie przedsiębiorstwa w latach 70. i 80. budowały w Iraku drogi, cukrownie i inne zakłady przemysłowe. (jask)

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Źródło artykułu:PAP
usawojnairak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)