Nagrody Totus 2006 rozdane
Marek Skwarnicki, Towarzystwo Przyjaciół
Chorych "Hospicjum św. Łazarza" z Krakowa, Fundacja Świętego
Mikołaja i polskie wydanie "L'Osservatore Romano" - to laureaci
nagrody Totus 2006, przyznawanej przez Fundację Konferencji
Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Nagrody przyznano w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. W kategorii "promocja człowieka i praca charytatywno-wychowawcza" nagrodzono Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum św. Łazarza" za walkę o godne życie człowieka do jego naturalnej śmierci.
Totusa medialnego dla upamiętnienia biskupa Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach, otrzymało wydanie polskie "L'Osservatore Romano" za tłumaczenie na język polski i publikowanie tekstów papieskich Jana Pawła II i obecnie Benedykta XVI, dokumentów watykańskich oraz gromadzenie i publikowanie dokumentacji fotograficznej związanej z papiestwem.
W kategorii kultury chrześcijańskiej nagrodzony został Marek Skwarnicki za wierność przesłaniu papieskiemu i poezję inspirowaną duchem Ewangelii.
W kategorii promowania nauczania Jana Pawła II nagrodę otrzymała Fundacja Świętego Mikołaja za działanie kulturotwórcze wypływające z nauczania Jana Pawła II.
Specjalne wyróżnienie w kategorii "promocja człowieka, praca charytatywna oraz edukacyjno-wychowawcza" otrzymał ks. Władysław Duda za pomoc dla chorych i osób niepełnosprawnych.
W kategorii "osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" wyróżnienia specjalne otrzymali: Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak" za odkrywanie i rozwijanie talentów wśród młodych ludzi i Maciej Świeszewski z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych za dzieło "Ostatnia Wieczerza".
Specjalne wyróżnienia w dziedzinie "propagowania nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" otrzymali: Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie za promowanie nauczania Kościoła w duchu Jana Pawła II oraz Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów w Jamnej (w powiecie tarnowskim) za pomoc w odnawianiu domów i zagospodarowaniu terenu. Wieś, która miała już nie istnieć, dzięki młodym powraca na mapę.
W kategorii Totus medialny wyróżnienie specjalne otrzymał Portal internetowy "Wiara" za podejmowanie ważnych i kontrowersyjnych problemów dotyczących życia Kościoła w Polsce i na świecie.
Podczas gali zostały też wręczone indeksy dla uzdolnionej młodzieży z ubogich terenów wiejskich i małych miast na studia dziennikarskie, prawnicze oraz biznesowe.
Przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" abp Tadeusz Gocłowski podczas uroczystości wręczenia nagród podkreślił, że naród długo czekał na taką chwilę, jaką było powołanie syna polskiego narodu kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. "Naród nie zapomniał tego wydarzenia i nadal - choć Jana Pawła II nie ma już z nami - nadal pamięta o nim. Przykładem tego są obchody Dnia Papieskiego oraz wręczenie nagród Totus tym, którzy kontynuują jego dzieło" - powiedział arcybiskup.
W uroczystości uczestniczyli m.in. prymas Polski kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środku Społecznego Przekazu abp Sławoj Leszek Głódź, bp Piotr Jarecki, parlamentarzyści, a także ludzie kultury i nauki oraz rektorzy wyższych uczelni.
Nagrody Totus zostały wręczone po raz siódmy dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka.
Fundacja "Dzieło nowego Tysiąclecia" została założona przez Konferencję Episkopatu Polski.
Nagroda Totus to - oprócz statuetki - 50 tys. zł.