PolskaNagrody "Polski Zbrojnej" Buzdygany 2005 - rozdane

Nagrody "Polski Zbrojnej" Buzdygany 2005 - rozdane

Rozdane zostały Buzdygany 2005 - repliki XVI-wiecznej broni, oznaki godności oficerskiej - nagrody przyznawane przez "Polskę Zbrojną". Na uroczystej gali w Warszawie wyróżnienie, przyznane w tym roku po raz 12., odebrało sześciu laureatów.

Nagrodzono: szefa szkolenia 6. Brygady Desantowo-Szturmowej ppłk. Jerzego Guta - za "zweryfikowaną w walce odwagę żołnierza i profesjonalizm dowódcy"; dowódcę 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach płk. Wojciecha Krupę - za "mistrzostwo pilotażu sprawiające, że etos lotniczej służby staje się bliski tysiącom ludzi" oraz dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie prof. Marka Kwiatkowskiego - za "tworzenie atmosfery przychylności dla pięknego mariażu sztuki i wychowania wojskowego".

Nagrody odebrali także: adiunkt WAT dr Tomasz Rapacki za "wkład w rozwój nowoczesnych środków walki", saper ranny w Iraku st. kpr. nadt. Paweł Ślizak - za "dzielność i hart ducha w zmaganiach z losem człowieka poszkodowanego oraz w dążeniu do spełnienia swych życiowych aspiracji" oraz komendant 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy płk Andrzej Wiśniewski - za "godną podziwu determinację we wprowadzaniu nowoczesnych metod leczenia".

Nagrody wręczył laureatom wiceminister obrony narodowej Stanisław Koziej. Pogratulował wyróżnionym "osiągnięć, które znalazły uznanie w oczach kapituły nagrody" i życzył kolejnych sukcesów.

Nagrody te wręczane są co roku od 12 lat osobom, które pracują na rzecz umacniania obronności i bezpieczeństwa, kształtowania nowego wizerunku Sił Zbrojnych, udziału w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, współpracy międzynarodowej oraz nauki i techniki wzmacniającej potencjał obronny kraju.

Każdorazowo wyróżnianych jest sześć osób, wybieranych przez kapitułę składającą się z laureatów.

W czasie uroczystej gali kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Turski przekazał na ręce redaktora naczelnego "Polski Zbrojnej" Ireneusza Czyżewskiego odznaczenie "Pro Memoria", przyznane redakcji i dziennikarzom pisma.

Odznaczenie, ustanowione dla uczczenia 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej, jest nadawane uczestnikom walk o niepodległość Polski. Mogą je otrzymać również osoby i organizacje szczególnie zasłużone dla utrwalania pamięci o polskim czynie zbrojnym.

Chcielibyśmy w ten sposób podziękować redakcji za wieloletnią, konsekwentną pracę na rzecz upamiętniania dziejów oręża polskiego i tego sprzed wieków, i tego z najnowszej historii - powiedział Turski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)