Nagrody Ministra Środowiska
Po raz trzynasty minister środowiska
przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze w
zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska oraz jego
zasobów. Laureaci odebrali wyróżnienia z rąk ministra Tomasza
Podgajniaka w Warszawie.
Te nagrody to uhonorowanie pracy wybitnych naukowców - powiedział minister. Podkreślił, że "resort nie byłby w stanie wypełniać swoich zadań bez takiego zaplecza intelektualnego". Przyznano pięć nagród. Wśród nagrodzonych są uhonorowani za całokształt działalności oraz za osiągnięcia naukowo-badawcze. Uhonorowano m.in. pracę dotyczącą metod i kryteriów doskonalenia sieci rezerwatów przyrody na terenie Lasów Państwowych.
Starałam się tak opracować koncepcję rozwoju sieci rezerwatów, aby były one bardziej równomiernie rozłożone na terenie kraju oraz położyłam większy nacisk na ochronę niedocenianych siedlisk przyrody, np. lasów sosnowych - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami autorka pracy dr inż. Ewa Referowska-Chodak.
Dodała, że ponad 80% rezerwatów przyrody w Polsce znajduje się na terenie Lasów Państwowych, dlatego w rozwój sieci rezerwatów powinni zaangażować się leśnicy.
Nagrodzono także pracę o promocji działań na rzecz środowiska i zdrowia wśród administracji rządowej, władz samorządowych, środowisk gospodarczych, środowisk naukowych, organizacji ekologicznych i konsumenckich.
Z kolei nagrodę za całokształt działalności otrzymała prof. dr hab inż. Maria Ozga-Zielińska za działalność naukowo-badawczą i organizacyjną w dziedzinie gospodarki wodnej i hydrologii.
Wyróżniono także prof. dr hab. Jana Konieczyńskiego za całokształt działalności w dziedzinie ochrony środowiska. Prof. dr hab. Waldemar Żukowski otrzymał nagrodę za całokształt działalności w dziedzinie ochrony przyrody.
Ponadto dyplomami uznania wyróżniono informator o krajowym programie oczyszczania ścieków komunalnych oraz tektoniczną mapę Sudetów.
Na konkurs Nagród Ministra Środowiska nadesłano w tym roku 26 wniosków o wyróżnienie prac w dziedzinach związanych z ochroną powierzchni ziemi, ochroną powietrza, gospodarowaniem odpadami, gospodarką wodną, geologią, ochroną przyrody, leśnictwem, zrównoważonym rozwojem i edukacją ekologiczną.
Do Nagrody mogą być zgłaszane wybitne osiągnięcia, mające cechy nowości i nowoczesności, wyróżniające się efektami naukowymi, gospodarczymi i społecznymi. Warunkiem zakwalifikowania pracy jest jej wdrożenie. Można także zgłaszać wnioski o nagrodzenie całokształtu działalności naukowca.