PolskaNagrody Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Nagrody Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Sześć zespołów zostało nagrodzonych złotymi spinkami góralskimi podczas zakończonego w Bukowinie Tatrzańskiej Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych.

03.02.2008 | aktual.: 04.02.2008 09:46

W konkursie, odbywającym się w ramach 36. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej, oceniono 53 grupy kolędnicze.

Złote spinki góralskie otrzymali kolędnicy "Z gwiazdą" z Makowicy w województwie mazowieckim, reprezentujące Małopolskę "Herody" z Podegrodzia, "Pasterze" ze Szczyrzyca, "Fedory" z Bukowiny Tatrzańskiej, "Z gwiazdą" z Mszalnicy oraz "Z Dorotą" z Suchej Beskidzkiej.

Oceniając grupy kolędnicze zwracamy uwagę głównie na wierność tradycji, język, ubiór oraz rekwizyty. Oczywiście bardzo ważny jest poziom wykonywanych utworów, ale najważniejsza jest tradycja - powiedziała przewodnicząca komisji konkursowej, etnomuzykolog Aleksandra Bogucka.

W tradycyjnych konkursach par i tańca zbójnickiego wszystkie trofea czyli ciupagi góralskie i obrazy na szkle wywalczyli górale. Ocenie poddano 68 par i 10 zespołów tańca zbójnickiego. Ciupagę zbójnicką zdobył zespół "Tatry" z Ratułowa koło Nowego Targu. Najlepsze pary w tańcu góralskim tworzyli członkowie zespołów góralskich z Poronina, Ratułowa, Stróży oraz krakowskiego "Hamernika".

Od początku istnienia Góralskiego Karnawału organizowane są wyścigi "kumoterek", czyli starych dwuosobowych sań, którymi przed laty rodzice chrzestni, czyli kumoter i kumoska, wozili dzieci do chrztu. W kolejnych latach do programu karnawału dołączono przejazd zaprzęgami paradnymi, wyścigi narciarza za koniem czyli skiring i z jeźdźcem czyli ski - skiring. W tym roku w zabawie na śniegu uczestniczyło 14 zaprzęgów oraz 17 narciarzy.

Po raz pierwszy Góralski Karnawał został zorganizowany w 1973 roku. Pomysłodawcą był ówczesny prezes Domu Ludowego, twórca ludowy, tancerz i śpiewak Józef Koszarek. Początkowo impreza obejmowała swoim zasięgiem teren powiatu nowotarskiego, z czasem jednak chętnych było tak wielu, że do bukowiańskiego karnawału zespoły i soliści muszą przejść kwalifikacje powiatowe i wojewódzkie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)