Trwa ładowanie...
d1s3t5h

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana

Komitet Noblowski zdecydował, że Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymują Frances H. Arnold, George P. Smith oraz Gregory P. Winter. Laureaci pracują m. in. nad "sterowaną ewolucją".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Laureaci nagrody Nobla z chemii 2018. Od lewej Frances Arnold, George Smith, Gregory Winter
Laureaci nagrody Nobla z chemii 2018. Od lewej Frances Arnold, George Smith, Gregory Winter (Nobelprize.org)
d1s3t5h

Frances H. Arnold otrzymała nagrodę za przyspieszoną i kierunkową, czyli "sterowaną ewolucję" enzymów. Są one używane do produkcji m.in. leków i biopaliw.

George P. Smith i Gregory P. Winter zdobyli ją za rozwój metody, w której bakteriofagi - wirusy infekujące bakterie - są wykorzystywane do produkcji białek.

Arnold otrzyma połowę kwoty 9 mln koron szwedzkich (ok. 871 tys. euro). Drugą połową podzielą się jej rodak, Amerykanin George P. Smith i Brytyjczyk Sir Gregory P. Winter (W. Brytania).

d1s3t5h

Nagrody Nobla 2018

We wtorek Nobla w dziedzinie fizyki za przełomowe wynalazki w dziedzinie fizyki laserowej otrzymali Arthut Ashkin, Gerard Mourou i Donna Strickland.

W poniedziałek Nobla z medycyny i fizjologii otrzymali James Allison i Tasuku Honjo.

Zobacz wideo: Ewa Kopacz o nagrodzie Nobla dla Kaczyńskiego. "Nie wyobrażam sobie"

Nie zostanie za to ogłoszony laureat z dziedziny literatury. Współpracownik odpowiedzialny za jej przyznanie trafił do więzienia za gwałt. Takie oskarżenia złożyło wobec niego 5 kobiet, 18 poinformowało, że były wykorzystywane seksualnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s3t5h

Podziel się opinią

Share

d1s3t5h

d1s3t5h
Więcej tematów