PolskaNagroda im. prof. A. Gieysztora dla Ossolineum

Nagroda im. prof. A. Gieysztora dla Ossolineum

Zakład Narodowy imienia Ossolińskich we Wrocławiu został tegorocznym laureatem Nagrody imienia Profesora Aleksandra Gieysztora. Fundacja Kronenberga przyznaje to wyróżnienie za szczególne osiągnięcia w ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Jak mówi dyrektor Fundacji Krzysztof Kaczmar nagroda to symboliczny gest uznania dla działań wielkiej wagi. Podkreśla również, że Ossolineum to instytucja, która przez budowanie mostów porozumień ze stroną ukraińską była w stanie odzyskać dla Polski większość tych skarbów polskiej kultury, które były zupełnie niepowtarzalne. Krzysztof Kaczmar dodaje, że nagrodzona instytucja potrafi działać ponad granicami i łączyć ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, nie burząc relacji z sąsiadem.

Na Zakład Narodowy imienia Ossolińskich składa się Biblioteka, Muzeum Książąt Lubomirskich i Wydawnictwo. Przez 190 lat Fundacja zgromadziła około miliona ośmiuset tysięcy dóbr kultury - między innymi książki, czasopisma, starodruki, rękopisy, mapy, monety i medale.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, gratulując Ossolineum, podkreślił, że bardzo ważna jest ciągłość jego działań.

Dyrektor Ossolineum doktor Adolf Juzwenko podkreśla, że Nagroda imienia Profesora Aleksandra Gieysztora to wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Zaznacza przy tym znaczenie tej instytucji w historii polskiej kultury. Nagrodę nazywa hołdem złożonym placówce, która przez 190 lat w sposób wyjątkowo interesujący funkcjonuje na scenie polskiej i wraz z Polakami przeszła najtrudniejsze okresy naszych dziejów.

Poza statuetką laureat otrzymuje 50. tysięcy złotych. Wiceminister kultury Tomasz Merta podkreśla, że znaczenie tej nagrodzie nadają sami wyróżnieni.

Wśród nagrodzonych w poprzednich latach znaleźli się między innymi dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu profesor Kazimierz Piotr Zaleski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)