Nagroda Dziennikarska 2007 przyznana
Nazwiska zwycięzców konkursu europejskiego Nagroda Dziennikarska
2007 zostały we wtorek ogłoszone w Brukseli. Nagroda w konkursie,
organizowanym w 27 Państwach Członkowskich, stanowi uhonorowanie
pracy dziennikarzy poruszających w swych artykułach zagadnienia
związane z dyskryminacją.
19.12.2007 08:00
Maria do Ceu Neves, z Portugalii, została wybrana z grona ponad 800 kandydatów, zajmując pierwsze miejsce za artykuł pod tytułem "Portugalski wkład do nowego rodzaju europejskiego niewolnictwa". Artykuł, opublikowany w czerwcu w Diario de Noticias, opisuje przerażające metody traktowania portugalskich, a także polskich emigrantów w Holandii.
Jury europejskie, w którym zasiedli znani eksperci w dziedzinie walki z dyskryminacją, dziennikarze oraz znawcy mediów, docenili dziennikarski styl Marii do Ceu Neves i zrozumienie tematu.
"Artykuł przedstawia dyskryminację z niecodziennego i zaskakującego punktu widzenia - Portugalczyków i Polaków walczących o znalezienie zatrudnienia w Holandii. Podkreśla fakt, że reszta Europy zdaje się nie widzieć cierpienia ludzi, którzy przebyli tysiące kilometrów w poszukiwaniu lepszego życia. Artykuł porusza czytelnika relacją z pierwszej ręki". - przyznaje jury.
Drugą nagrodę zdobył duet dziennikarski Marie-Madeleine Péretie i Adeline Trégouët z Francji za wspólny artykuł pod tytułem "Dyskryminacja: sprawdzone rozwiązania", opublikowany w Courrier Cadres. Artykuł wskazuje autentyczne zagrożenia dyskryminacyjne, z jakimi spotykają się kandydaci do pracy w całej Europie, a także krytykuje praktyki rekrutacyjne stosowane we Francji.
William Briggs z Wielkiej Brytanii zajął trzecie miejsce za artykuł pod tytułem "Prześladowani uprzedzeniem", opublikowany w dzienniku Szkocja w niedzielę. Artykuł porusza problem rasizmu wobec społeczności Romów w Szkocji.
Maria Sterkl z Austrii otrzymała Nagrodę Specjalną za artykuł pod tytułem "Wspólnie się starzeć w dzielnicy cudzoziemców", opublikowany na stronie www.derstandard.at. Artykuł opisuje pracę stowarzyszenia Fonds Soziales Wien, które działa na rzecz starszych kobiet reprezentujących mniejszości etniczne w Wiedniu. Nagroda Specjalna miała na celu uhonorowanie artykułów, których tematyka związana była z działaniami realizowanymi w ramach Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich oraz artykułów, podkreślających tzw. dyskryminację wielokrotną. Ofiarami dyskryminacji wielokrotnej mogą na przykład stać się geje czy lesbijki reprezentujący mniejszości etniczne lub niepełnosprawne osoby starsze. Wyróżnienie jurorów otrzymał również hiszpański dziennikarz Francisco Gavilan za artykuł "Wybrać, kogo nienawidzić", opublikowany w Aňo Cero.
Konkurs Nagroda Dziennikarska został zapoczątkowany w 2003 r., jako część kampanii "Za Różnorodnością. Przeciw Dyskryminacji".