Trwa ładowanie...
d4hpqkj

Nagradzana amerykańska gra o powstaniu warszawskim ma już polską wersję

"Szare Szeregi" (w oryginale "Grey Ranks") to uznana w środowisku niezależna gra fabularna, w której gracze wcielają się w role młodych polskich uczestników powstania warszawskiego. Dzięki udanej zbiórce crowdfundingowej zorganizowanej w 70. rocznicę powstania gra ma już polską wersję i wkrótce trafi do sklepów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nagradzana amerykańska gra o powstaniu warszawskim ma już polską wersję
(bullypulpitgames.com)
d4hpqkj

Grę autorstwa Jasona Morningstara pierwotnie opublikowało w 2007 roku w niskim, błyskawicznie wyprzedanym nakładzie (250 egzemplarzy + 100 kolejnych w pierwszym dodruku) niszowe amerykańskie wydawnictwo Bully Pulpit Games. W Stanach Zjednoczonych gra do tej pory jest sprzedawana w wersji drukowanej i jako ebook. Dzięki zorganizowanej 1 sierpnia 2014 zbiórce w serwisie Wspieram.to od 26 listopada "Szare Szeregi" w formacie PDF można nabyć w polskim przekładzie Marka Golonk). Jak podają wydawcy, druk podręczników do gry także dobiegł już końca i rozpoczęła się ich wysyłka do sklepów.

Mimo początkowo niskiej dostępności oryginalne wydanie "Szarych Szeregów" błyskawicznie zyskało sobie uznanie środowiska. Gra była nominowana w czterech i nagradzana w dwóch kategoriach branżowej Indie RPG Award jako Najbardziej innowacyjna gra 2007 roku i Niezależna gra roku 2007. Rok później wywalczyła sobie również prestiżowe odznaczenie Diana Jones Awards for Excellence in Gaming za "wiernie i poruszająco oddane realia historyczne, wyjątkową i wstrząsającą tematykę, eleganckie zasady gry oraz trzeźwą ocenę wojny i bohaterstwa".

Prawa do polskiego wydania zabezpieczyło w 2011 roku kierowane przez Piotra Korysia wydawnictwo Gramel, a zbiórkę oraz wydanie "Szarych Szeregów" w Polsce przeprowadzono pod szyldem Fajne RPG zrzeszającym wydawnictwa Gramel i Kuźnia Gier. Akcję objęła oficjalnym patronatem Organizacja Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

d4hpqkj

Podziel się opinią

Share
d4hpqkj
d4hpqkj
Więcej tematów