Trwa ładowanie...
IAR

Nagły skok poziomu radioaktywnego cezu 137 nad Helsinkami. "Zagrożenia nie było, badane przyczyny"

• 3 i 4 marca br. nad Helsinkami wykryto skok poziomu radioaktywnego cezu 137 • To sześciokrotne przekroczenie norm • Specjaliści: nie było zagrożenia dla mieszkańców • Trwa ustalanie przyczyn zjawiska
Share
Nagły skok poziomu radioaktywnego cezu 137 nad Helsinkami. "Zagrożenia nie było, badane przyczyny"
Źródło: PAP/DPA/Patrick Seeger
d30r9s3

Fińskie władze badają tajemniczy "wyjątkowy skok" poziomu radioaktywnego cezu 137, jaki wykryto w ubiegłym tygodniu w powietrzu nad Helsinkami. Według specjalistów, nie stanowił on zagrożenia dla mieszkańców, jednak przyczyna tego zjawiska jest ustalana.

3 i 4 marca nad stolicą Finlandii czujniki pokazały 4 tysiące mikrobekereli izotopu cezu 137 na metr sześcienny powietrza. Było to tysiąckrotne przekroczenie norm, jednak jest to zaledwie znikomy ułamek wartości szkodliwej dla człowieka.

Dzień później zmierzono 12 jednostek. W punktach pomiarowych w innych częściach kraju radioaktywności nie wykryto.

Cez 137 jest używany w produkcji przemysłowej i podczas badań naukowych. Korzystają z niego także szpitale. Nad Finlandią przy silnym wietrze wciąż czasami notowane są podwyższone wartości substancji będących efektem katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku. Uwalniają się one z gleby do atmosfery.

d30r9s3

Podziel się opinią

Share
d30r9s3
d30r9s3
Więcej tematów