Nadmorskie lody z bakteriami. Sanepid wziął pod lupę automaty
Blisko połowa próbek pobranych z automatów z lodami wykazała obecność groźnych dla organizmu człowieka bakterii chorobotwórczych, Enterobacteriaceae. Przebadano 215 próbek, głównie z nadmorskich miejscowości. W konsekwencji zamknięto 11 punktów gastronomicznych.
Sezon wakacyjny to czas, w którym turyści chętnie kupują lody, także te z automatów. Z kolei dla sanepidu oznacza to wzmożone kontrole, głównie pod kątem trzech groźnych bakterii chorobotwórczych: Salmonelli, Listeria monocytogenes oraz Enterobacteriaceae. W pierwszych dniach lipca Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie pobrała 215 próbek. Wyniki, które podała "Gazeta Wyborcza", nie przedstawiają się optymistycznie.
W lodach wykryto bakterie
42 procent - taki odsetek próbek pobranych w regionie zachodniopomorskim zawierał w sobie bakterię Enterobacteriaceae. Na szczęście w żadnej nie wykryto Salmonelli oraz Listeria monocytogenes, które są dużo bardziej niebezpieczne dla człowieka.
Sanepid musiał zamknąć aż 11 punktów gastronomicznych, ale - jak zapowiada - to dopiero początek wakacyjnych kontroli. Właściciele punktów z wykrytymi nieprawidłowościami otrzymali zakaz dalszej produkcji i sprzedaży lodów. Nałożono też na nich karę pieniężną. Aby móc ponownie prowadzić lodowy interes, muszą przeprowadzić odpowiednią dezynfekcję swoich automatów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Plan likwidacji katedry na Wawelu. Zapomniana propozycja dla Kościoła
Czym grożą lody z Enterobacteriaceae?
O ile Salmonella oraz Listeria monocytogenes to bakterie, które mogą nawet zagrażać życiu człowieka, tak spożycie lodów z Enterobacteriaceae jest łagodniejsze w skutkach. Jest to bakteria, która występuje naturalnie w jelicie grubym człowieka. Jednak, jak ostrzega sanepid, spożycie produktów z jej obecnością może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Narażone są na nie zwłaszcza osoby o obniżonej odporności oraz z chorobami układu pokarmowego.
Jak tłumaczy dalej sanepid, powodem wystąpienia tej bakterii chorobotwórczej są niedoczyszczone maszyny oraz brak odpowiedniej dezynfekcji.