Trwa ładowanie...
difebmw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nadia Sawczenko przewieziona do aresztu w Nowoczerkasku

Wstępne przesłuchanie przed procesem ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko odbędzie się w czwartek w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji. W sobotę Sawczenko została przewieziona do aresztu w Nowoczerkasku w tym obwodzie - podał portal Gazeta.ru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadia Sawczenko
Nadia Sawczenko (AFP)
difebmw

Wcześniej napływały sprzeczne informacje na temat miejsca pobytu lotniczki, oskarżonej w Rosji między innymi o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy i nielegalne przekroczenie rosyjskiej granicy. Jeden z jej adwokatów twierdził, że Sawczenko trafiła do aresztu w Rostowie nad Donem, podczas gdy drugi Ilja Nowikow informował, że została przewieziona do Nowoczerkaska.

17 lipca rosyjska agencja TASS informowała, że Sawczenko została przewieziona tego dnia z Moskwy do obwodu rostowskiego. Jak przypominają media, w Rosji, gdy więzień przewożony jest z jednego zakładu do drugiego, władze mają 10 dni na zawiadomienie o jego miejscu pobytu.

W końcu rosyjska rzeczniczka praw człowieka Ełła Pamfiłowa złożyła u władz zapytanie "w związku z długim okresem udostępniania wiarogodnej informacji na temat miejsca pobytu" Sawczenko. W sobotę potwierdziła, że lotniczkę skierowano do Nowoczerkaska.

difebmw

- W związku z tym, że jej adwokaci podają prasie sprzeczne i niedokładne informacje, chciałam sprecyzować: Nadija Sawczenko jest w drodze, trafi do obwodu rostowskiego w sobotę wieczorem. Będzie umieszczona w areszcie w Nowoczerkasku - podała.

Jak informował w połowie lipca Nowikow, proces Sawczenko może się rozpocząć 31 lipca. O tym, że będzie ona sądzona w rosyjskim Doniecku w obwodzie rostowskim, przy granicy z Ukrainą, informowała wcześniej Prokuratura Generalna i Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.

Sawczenko jest oskarżona o "współsprawstwo w zabójstwie dwóch i więcej osób motywowanym nienawiścią do grupy społecznej i popełnionym przez grupę osób po uprzedniej zmowie". Poza tym zarzuca się jej usiłowanie zabójstwa osób cywilnych, które mogły ucierpieć z powodu ostrzału artyleryjskiego. W trakcie tego ostrzału Sawczenko miała naprowadzać na cel ogień moździerzy. Kolejny zarzut to nielegalne przekroczenie granicy.

Ukraińska lotniczka nie przyznaje się do winy i twierdzi - tak samo jak władze w Kijowie - że prorosyjscy separatyści uprowadzili ją do Rosji.

difebmw

Przewidywany za inkryminowane czyny wymiar kary to maksymalnie dożywotnie więzienie, lecz według rosyjskiego prawa kara ta nie jest stosowana wobec kobiet, wobec czego Sawczenko grozi 25 lat więzienia.

O uwolnienie Sawczenko niejednokrotnie apelowała do Rosji - bezskutecznie - Unia Europejska.

difebmw

Podziel się opinią

Share

difebmw

difebmw
Więcej tematów