Trwa ładowanie...
d2jjlfe
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nadia Sawczenko laureatką nagrody Orła Jana Karskiego

• Członek Kapituły nagrody abp. Alfons Nossol: nie może być trafniejszej kandydatury w Roku Miłosierdzia Bożego
• Ukraińska lotniczka sądzona jest w Rosji
• Rosjanie zarzucają jej współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie
• Nie została jeszcze podana data i miejsce wręczenia nagrody
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadia Sawczenko
Nadia Sawczenko (AFP, Fot: SERGEI VENYAVSKY)
d2jjlfe

Sawczenko została wyróżniona za "hart ducha w walce o ludzką godność i honor".

"Została ona porwana z terytorium swego kraju, fałszywie oskarżona i jest więziona w Rosji mimo protestów całego cywilizowanego świata. Swą postawą w rosyjskim więzieniu daje przykład, że człowieka być może można pozbawić życia, ale złamać nie sposób. Obecnie prowadzi głodówkę" - napisano w komunikacie prasowym Towarzystwa Jana Karskiego.

Jak podkreśla członek Kapituły nagrody abp. Alfons Nossol, nie może być trafniejszej kandydatury w Roku Miłosierdzia Bożego, którego "więziący Laureatkę z zaciekłym uporem odmawiają". Inny członek Kapituły bp. Tadeusz Pieronek podkreśla, że to, "co wyczyniają z Laureatką ciemiężyciele jest wyrazem ich bezradności i zastępowaniem norm cywilizacyjnych argumentami tępej siły".

d2jjlfe

Członkowie Kapituły profesorowie Julian Kornhauser i Karol Modzelewski "z głębi serca solidaryzują się z Laureatką w Jej cierpieniu chyląc czoła jej walce". Należący także do Kapituły były prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że postawa Laureatki jest "inspiracją dla całej Ukrainy i świata wspólnych wartości europejskich".

Nie została jeszcze podana data i miejsce wręczenia nagrody.

Ukraińska lotniczka Nadia Sawczenko jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 r. Sawczenko od września 2014 r. przebywa w aresztach śledczych w Moskwie. Lotniczka nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów; od początku marca prowadzi strajk głodowy. Rosyjska prokuratura żąda dla Sawczenko kary 23 lat pozbawienia wolności. Odczytywanie wyroku w jej sprawie ma rozpocząć się 21 marca.

Na nagrodę Orła Jana Karskiego składa się statuetka oraz dyplom.

d2jjlfe

O wyborze laureatów decyduje kapituła złożona z osób, które zostały nią uhonorowane w latach poprzednich. Orły Jana Karskiego przyznano m.in. Jackowi Kuroniowi, ks. prof. Józefowi Tischnerowi, Markowi Edelmanowi, Tadeuszowi Mazowieckiemu, Orianie Fallaci, Lechowi Wałęsie, Karolowi Modzelewskiemu, Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie i Borysowi Niemcowowi.

W skład kapituły wchodzi także rodzina Jana Karskiego reprezentowana przez jego bratanicę dr Wiesławę Kozielewską-Trzaskę.

Nagroda Orła Jana Karskiego przyznawana jest od 2000 r. Karski mówił, że chciał, by nagroda jego imienia trafiała do tych, którzy "godnie nad Polską potrafią się zafrasować" oraz tych, którzy "nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą".

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski.

Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r.

d2jjlfe

Podziel się opinią

Share

d2jjlfe

d2jjlfe
Więcej tematów