Trwa ładowanie...
pogoda
03-06-2010 08:50

Nadchodzą nawałnice i burze - istnieje zagrożenie życia

Synoptycy ostrzegają - sytuacja pogodowa, szczególnie na południu Polski może gwałtownie się pogorszyć. Istnieje nawet zagrożenie życia - podał w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Nadchodzą nawałnice i burze - istnieje zagrożenie życia
d10zw6s
d10zw6s

Powrót powodziZobacz zdjęcia

Co zatrzyma tę wodę? Zobacz zdjęcia

Małopolska

Wystąpienie opadów deszczu w wysokości 40-70 mm, burz, podczas których punktowo opady deszczu wyniosą 30-40 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 60 km/h - prognozuje dla Małopolski IMiGW.

Mogą wystąpić liczne podtopienia. Na skutek deszczy i burz może dojść do zniszczenia zabudowań, dróg, mostów, łamania gałęzi. Mogą wystąpić duże trudności komunikacyjne, utrudnienia na terenach zurbanizowanych. Istnieje zagrożenie życia - ostrzega w komunikacie Instytut.

d10zw6s

Zakłócona może być praca urządzeń elektrycznych. Istnieje zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu IMiGW przewiduje wystąpienie opadów deszczu w wysokości 30-60 mm. Opady deszczu mogą spowodować liczne podtopienia, zniszczenia zabudowań, dróg, mostów, duże trudności komunikacyjne.

Ok. 600 strażaków umacnia wały przeciwpowodziowe w powiecie tarnobrzeskim - poinformował rzecznik podkarpackiej straży pożarnej, Marcin Betleja.

- Wały umacniane są głównie na Wiśle i jej dopływie Łęgu. Oprócz powiatu tarnobrzeskiego strażacy pracują także w powiecie mieleckim - powiedział. Rzecznik zaznaczył, że ostatnia noc na Podkarpaciu minęła spokojnie.

d10zw6s

W górnych biegach Sanu, Wisłoki i Wisłoka zanotowano spadki poziomu wód. Natomiast wzrost poziomu wody zanotowano w dolnym biegu tych rzek oraz na podkarpackim odcinku Wisły.

W czwartek rano w regionie alarmy powodziowe obowiązują w powiatach: jasielskim, mieleckim, sanockim dla gmin: Sanok, Zarszyn i miasto Sanok; przeworskim dla gminy Gać, łańcuckim dla gmin: Białobrzegi, Czarna, Łańcut i Żołynia; dębickim dla gminy Brzostek, rzeszowskim dla gminy Boguchwała oraz w Rzeszowie.

W wyniku podtopienia w Bukowej koło Dębicy nieprzejezdna jest droga krajowa nr 73, która prowadzi z Kielc do Jasła. Utrudnienia mogą potrwać kilka dni.

d10zw6s

Województwo śląskie

Na obszarze województwa śląskiego przewiduje się wystąpienie burz, podczas których punktowo opady deszczu wyniosą 30-40 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 60 km/h - informuje w przesłanym w czwartek komunikacie IMiGW.

Na obszarze Beskidów i Pogórza Karpackiego przewiduje się wystąpienie opadów deszczu w wysokości 30-40 mm - podał Instytut.

Deszcze i burze mogą spowodować liczne podtopienia, zniszczenia zabudowań, dróg, mostów, duże trudności komunikacyjne, łamanie gałęzi. Istnieje zagrożenie życia.

d10zw6s

Mogą wystąpić zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, utrudnienia na terenach zurbanizowanych. Istnieje zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów - ostrzega IMiGW.

Alarm przeciwpowodziowy dla południowego Mazowsza

Od rana wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wprowadził alarm powodziowy dla gmin i powiatów południowego Mazowsza - poinformowała rzecznik wojewody Ivetta Biały.

Alarm ogłoszony w związku z ponownym podnoszeniem się poziomu wody w Wiśle obowiązuje od godz. 8.00 w powiatach lipskim i zwoleńskim. Od południa wojewoda wprowadza go w powiatach kozienickim i garwolińskim - podała rzecznik.

d10zw6s

- W związku z alarmem władze samorządowe powinny prowadzić całodobowe dyżury w powiatowych zespołach zarządzania kryzysowego oraz przygotować ludność i inwentarz do ewentualnej ewakuacji - podała rzecznik. - Monitorowany jest poziom wód, służby ratownicze pozostają w gotowości operacyjnej. Stan wałów i urządzeń hydrotechnicznych jest stale kontrolowany, zwłaszcza w miejscach wcześniejszych przesięków - zapewniła.

Rzecznik przypomniała, że alarm obowiązuje nadal - od 21 maja - w powiatach: płońskim, sochaczewskim, płockim oraz w mieście Płocku, a pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach warszawskim zachodnim i legionowskim.

d10zw6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10zw6s
Więcej tematów