Nad Wisłą wymienisz śmieci na gadżety. Niezwykła kampania społeczna w Warszawie
Kampania "Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto" wkroczyła w kolejny etap. Od piątku funkcjonuje już Punkt Skupu Dzielnicy. Miłośnicy nadwiślańskich terenów, którzy przyniosą do punktu posegregowane śmieci, otrzymają w zamian praktyczne i przydatne nad Wisłą gadżety.
"Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto" to kampania edukacyjna, której celem jest zmiana zachowań warszawiaków w przestrzeni publicznej Wisły, zbudowanie poczucia odpowiedzialności za wspólne mienie, a w efekcie umiejętności poszanowania terenów nadwiślańskich i niezaśmiecanie ich. Najważniejszą częścią kampanii są działania bezpośrednie, skierowane do osób korzystających z uroków Wisły.
Od początku maja Edukatorki z Fundacji Civis Polous przemierzają brzegi Wisły i krzewią ideę utrzymywania porządku w ramach "Dzielnicy Wisła". Rozdając praktyczne gadżety związane z akcją - worki na śmieci oraz przenośne popielniczki - przekonują, że warto pozostawić po sobie porządek.
Od piątku, 3 lipca, działania Edukatorek wpiera również Punkt Skupu Dzielnicy Wisła. Wszyscy mieszkańcy Warszawy, którzy przyniosą tam 30 posegregowanych odpadów (szklane lub plastikowe butelki po napojach, kubki plastikowe), otrzymają jeden z gadżetów - matę lub płyn na meszki i komary. Taki praktyczny upominek z pewnością umili czas spędzany nad rzeką.
Obiekt powstał na skwerze w pobliżu Mostu Poniatowskiego (przy ul. Wioślarskiej 12, w sąsiedztwie klubokawiarni Niedorzeczni i przystanku autobusowego Most Poniatowskiego 06), po lewej stronie rzeki. Będzie działał do końca lipca w każdy piątek oraz sobotę w godzinach od 19.00 do 1.00.
- Przy projektowaniu pawilonu najważniejsze były dwie zasady: obiekt ma sam w sobie stać się kontenerem na czyste odpady segregowane, a po demontażu powinien w całości zostać poddany recycklingowi. Pawilon został zaprojektowany w organicznej formie, przypominającej muszlę, co ma być nawiązaniem do naturalnego ekosystemu jakim jest Wisła - mówiła architekt Punktu Skupu Katarzyna Rokicka-Mϋller. - Dach pawilonu jest porośnięty trawą, która jest dobrze widoczna z mostu Poniatowskiego i jego estakad. Konstrukcję wykonaliśmy z drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Wypełnienie konstrukcji to same odpady - dodała Rokicka-Mϋller.
11 i 18 lipca w Punkcie Skupu zostaną przeprowadzone warsztaty. Ich uczestnicy - pod okiem Drużyny Warsztatowej Oddam Odpady - nauczą się tworzenia lampionów ze szklanych bezzwrotnych butelek oraz gadżetów z kapsli i korków. To tylko niektóre atrakcje, które odbędą się w pawilonie.
Kampania "Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto" trwa już od początku maja i jest organizowana przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy oraz Urząd m.st. Warszawy, a koordynowana przez agencję John Pitcher.