Nad Polską będą latać nowe karetki
W bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie zaprezentowano nowy śmigłowiec EC 135 - pierwszy z partii 23 maszyn, jakie trafią do Polski do końca przyszłego roku. Nowe latające karetki wyposażone są w nowoczesne kabiny medyczne, pozwalające m.in. na natychmiastowe podjęcie resuscytacji na pokładzie, bez konieczności lądowania. Śmigłowce mają służyć przez 25 lat.
10.09.2009 | aktual.: 10.09.2009 17:42
Obecna na prezentacji minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że zakup nowoczesnych śmigłowców dla LPR jest zasługą ponadpolityczną. Przypomniała, że ustawa, która to umożliwiła powstała w 2005 r., kiedy ministrem zdrowia był Marek Balicki. Podkreśliła jednak, że umowa na zakup śmigłowców podpisana została dopiero w 2008 r., po "wielu latach przerwy, w których nic się nie działo".
Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski podkreślił, że ostatnia systemowa wymiana śmigłowców zakończyła się 25 lat temu. Wówczas wprowadzono śmigłowce MI-2. - Te śmigłowce z racji swoich osiągów i parametrów przestały spełniać wymagania, które zapewniają bezpieczeństwo - powiedział.
Gałązkowski zwrócił także uwagę, że cały projekt wymiany śmigłowców obejmuje szkolenie pilotów, personelu medycznego, mechaników i informatyków do obsługi symulatora lotów, który pojawić ma się Warszawie w październiku. Powstać mają także nowe bazy dla śmigłowców, a stare zostaną zmodernizowane. Podkreślił, że obsługa techniczna nowych maszyn w jak największym zakresie będzie realizowana w Polsce. Za granicą mają być zlecane wyłącznie te naprawy, których wykonanie w Polsce byłoby nieopłacalne.
Według Gałązkowskiego symulator lotów, na którym będą szkolić się piloci pogotowia ma być najnowocześniejszym urządzeniem tego typu w tej części Europy. Będzie zawierał wizualizację sześciu polskich lotnisk i dziewięciu lądowisk przyszpitalnych, zlokalizowanych w różnych miejscach w Polsce. Baza obiektów ma być wciąż rozwijana.
Nowa maszyna odbyła krótki lot z minister Kopacz na pokładzie. W czasie ceremonii minutą ciszy uczczono również pamięć załogi śmigłowca, który rozbił się w lutym 2009 r. w czasie akcji ratowniczej.
Śmigłowce mają objąć swym zasięgiem 90% powierzchni kraju. Zgodnie z harmonogramem, w styczniu przyszłego roku śmigłowce rozpoczną działania operacyjne w Krakowie, Szczecinie, Gdańsku i Płocku; w lipcu w Warszawie i we Wrocławiu; w sierpniu w Bydgoszczy; w listopadzie w Poznaniu, w Łodzi i Olsztynie. W styczniu 2011 r. pojawią się w Białymstoku; w lutym w Kielcach, Lublinie, Zielonej Górze, Gliwicach i Suwałkach; w marcu w Sanoku. W czerwcu 2012 r. nowa stała baza pogotowia powstać ma w Koszalinie.