Trwa ładowanie...
d2v807a

Nad Irakiem latają uzbrojone amerykańskie drony

Przestrzeń powietrzną Iraku patrolują uzbrojone amerykańskie drony, których zadaniem jest ochrona amerykańskich doradców wojskowych - poinformowały źródła oficjalne w Waszyngtonie.
Share
Sytuacja w Iraku staje się coraz bardziej dramatyczna (na zdj. skutki zamachu bombowego w Kirkuku 25 czerwca - zginęły 4 osoby)
Sytuacja w Iraku staje się coraz bardziej dramatyczna (na zdj. skutki zamachu bombowego w Kirkuku 25 czerwca - zginęły 4 osoby)Źródło: PAP/EPA, Fot: KHALIL AL-A''NEI
d2v807a

Bezzałogowe maszyny mają też wspierać inne samoloty, zarówno załogowe jak i bezzałogowe, wykonujące misje wywiadowcze.

Rzecznik Pentagonu adm. John Kirby powiedział, że misje te wykonywane są na prośbę rządu Iraku. - Niektóre z tych maszyn są uzbrojone. Używane są w celach ochronnych ponieważ mamy tam swoich doradców - powiedział Kirby.

Według dziennika "New York Times", są to drony typu Predator uzbrojone w pociski rakietowe Hellfire. Rozpoczęły swoje loty w ub. czwartek.

d2v807a

Irackie wojska rządowe usiłują przeciwstawić się sunnickim rebeliantom, którzy opanowali już znaczną część północnego i środkowego Iraku i zbliżają się do stolicy - Bagdadu.

Prezydent USA Barack Obama zapewnił, że Stany Zjednoczone "nie zostaną wciągnięte z powrotem" w działania bojowe w Iraku. Jednak z drugiej strony nie wykluczył w ub. tygodniu podjęcia przez siły zbrojne USA "ściśle ograniczonych akcji w razie potrzeby".

Obama poinformował, że w Iraku i krajach sąsiednich przebywa obecnie 300 amerykańskich doradców wojskowych, których zadaniem jest pomoc i wsparcie irackiej armii rządowej. Doradcy mogą wezwać na pomoc lotnictwo.

d2v807a

Podziel się opinią

Share
d2v807a
d2v807a
Więcej tematów