PolskaNaczelnik wydziału zabójstw stołecznej policji odwołany

Naczelnik wydziału zabójstw stołecznej policji odwołany

Komendant stołeczny policji nadinspektor Ryszard Siewierski odwołał ze stanowiska naczelnika Wydziału Zabójstw Komendy Stołecznej Policji mł. insp. Marka Dyjasza - poinformował rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Sokołowski.

Wydział zabójstw powstał 1999 roku przy okazji reformy Komendy Stołecznej Policji. Dyjasz tworzył go i był z nim związany od początku.

Jak wyjaśnił Sokołowski, przyczyną odwołania Dyjasza jest toczące się postępowanie dyscyplinarne. Jest ono związane ze znalezieniem przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji, w szafie pancernej znajdującej się w pokoju naczelnika, dwóch granatów bojowych F-1, amunicji oraz zapalników. Sprawę bada też śródmiejska prokuratura.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródła zbliżonego do policji, przeszukania w gabinecie Dyjasza dokonano w środę po anonimowym telefonie.

Rzeczniczka komendanta głównego policji Alicja Hytrek nie potwierdziła informacji o anonimowym telefonie. Powiedziała jedynie, że Biuro Spraw Wewnętrznych "sprawdza każdy sygnał, każdą informację, którą otrzymuje".

Sam Dyjasz nie chciał komentować odwołania go z funkcji naczelnika wydziału zabójstw. Powiedział, że znalezione przedmioty pochodziły z prowadzonego wcześniej postępowania, a znalazły się w jego szafie po odejściu na emeryturę jednego z pracowników wydziału.

B. naczelnik wydziału zabójstw został już przesłuchany jako świadek w prokuraturze. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Maciej Kujawski zaznaczył, że postępowanie prowadzone jest "w sprawie" a nie "przeciwko" i nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów. Na tym etapie śledztwa nie ma mowy o przedstawieniu ich komukolwiek - dodał. Postępowanie prowadzi Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji oraz Wydział Inspekcji i Kontroli Komendy Stołecznej Policji.

Jak poinformował Sokołowski w czwartek odwołano też zastępcę naczelnika Wydziału ds. Terroru Kryminalnego nadkom. Andrzeja Kawczyńskiego oraz naczelnika Wydziału Komunikacji i Współpracy ze Społeczeństwem nadkom. Sławomira Cisowskiego; tego ostatniego z powodu utraty zaufania. Podkreślił, że wszystkie te odwołania "nie są ze sobą powiązane".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)