Na wyniki wyborów trochę poczekamy. Kiedy je poznamy?

Na wyniki wyborów samorządowych będziemy czekać dłużej, niż przy innych wyborach. To będą cztery akcje wyborcze, a wszystkie głosy trzeba policzyć prawidłowo - podkreśliła w poniedziałek szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Na wyniki wyborów trochę poczekamy. Kiedy je poznamy?
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Rafał Guz
oprac. SB

25.03.2024 | aktual.: 25.03.2024 16:25

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia. W przypadkach, gdy druga tura będzie konieczna, odbędzie się ona 21 kwietnia, obejmując wybory wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego podkreśliła, że proces ogłaszania wyników wyborów samorządowych różni się od innych wyborów. Tym razem to terytorialne komisje wyborcze będą ogłaszać wyniki po zatwierdzeniu ich protokołu przez komisarza wyborczego.

-Nie ma takiej sytuacji, jaka jest przy innych wyborach, że Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza wyniki wyborów. Nie będziemy wymieniać wszystkich, którzy zostali wybrani, bo pewnie trwałoby to kilka dni. PKW ogłosi zbiorcze wyniki głosowania - zapowiedziała Pietrzak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ograniczenia przy głosowaniu

Podczas wyborów samorządowych, wyborcy będą mogli głosować tylko na terenie swojego okręgu wyborczego. Nie będzie możliwości otrzymania zaświadczenia o prawie głosowania, które umożliwia głosowanie w dowolnym miejscu, tak jak to jest możliwe w wyborach parlamentarnych. Nie będzie również możliwości głosowania w miejscu pobytu czasowego, czy jednorazowej zmiany miejsca głosowania.

Pietrzak podkreśliła, że te ograniczenia wynikają z charakteru wyborów samorządowych, które są wyborami przedstawicieli lokalnych społeczności. - Wyłącznie osoby, które zamieszkują na stałe na danym obszarze mają prawo podejmować decyzje, kto będzie ich przedstawicielem w przyszłości - powiedziała.

Dodała, że obywatele zameldowani na stałe są automatycznie wpisani do rejestru wyborców i przypisani do właściwego stałego obwodu głosowania. Jeżeli wyborca stale zamieszkuje w jednym miejscu, ale jest zameldowany na pobyt stały gdzie indziej, może złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania. Można to zrobić w urzędzie gminy lub skorzystać z usługi na stronie gov.pl.

Szefowa PKW poinformowała, że podczas wyborów samorządowych będzie pracować 31 456 obwodowych komisji wyborczych. W ich skład powołano 260 759 osób.

Czytaj także:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)