Trwa ładowanie...
d594ji6
26-09-2014 16:07

Na wschodzie Ukrainy powstaną monitorowane sektory bezpieczeństwa

W strefie operacji przeciw separatystom na wschodniej Ukrainie powstanie od czterech do pięciu sektorów bezpieczeństwa, w których przedstawiciele Kijowa, Rosji i OBWE będą monitorowali wstrzymanie ognia w konflikcie między siłami ukraińskimi a separatystami.

d594ji6
d594ji6

Ustalenia te zapadły na przeprowadzonym na Ukrainie spotkaniu grupy ds. przerwania walk, do której wchodzi Ukraina, Rosja i OBWE - podała ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

- Strefa w wyznaczonych rejonach wstrzymania ognia zostanie podzielona na cztery-pięć sektorów bezpieczeństwa, w których będzie pracowało od trzech do pięciu grup obserwacyjnych OBWE wspólnie z przedstawicielami Ukrainy i Federacji Rosyjskiej - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik RBNiO Andrij Łysenko.

Tydzień temu w Mińsku na Białorusi wysłannicy z Ukrainy, Rosji i OBWE ustalili, że na wschodniej Ukrainie utworzona zostanie strefa buforowa. Zawarte wówczas memorandum przewiduje wycofanie się każdej ze stron konfliktu na wschodniej Ukrainie, tak aby między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami powstała 30-kilometrowa strefa zdemilitaryzowana.

Dokument mówi o zakazie użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych. Wprowadzono też zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także stawiania nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, mają zostać usunięte. Nadzór nad przestrzeganiem porozumienia sprawuje misja obserwacyjna OBWE.

d594ji6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d594ji6
Więcej tematów