Na ulicach protesty, policja wyjaśnia zasady legitymowania
Na polskich ulicach coraz więcej protestów, które zabezpieczają funkcjonariusze policji. Stołeczna komenda wydała komunikat w sprawie zasad obowiązujących podczas legitymowania przez policjanta. Ta wykładnia obowiązuje oczywiście w całym kraju.
- W ostatnim czasie policjanci spotykają się z sytuacją, kiedy podczas wykonywania czynności służbowych niektóre legitymowane osoby odmawiają przekazania dokumentu tożsamości do ręki. Jednak zgodnie z prawem dokument potwierdzający tożsamość danej osoby powinien zostać przekazany funkcjonariuszowi do ręki w celu jego weryfikacji - mówi w rozmowie z PAP podkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.
Policjant przypomina, że brak przekazania dokumentu do ręki może zostać potraktowany jako wykroczenie. Zdaniem rzecznika przepisy pozwalają uznać odmowę za próbę uniknięcia weryfikacji autentyczności dokumentów.
Zobacz też: Miesięcznice smoleńskie. Oto koszt zabezpieczenia obchodów do 2020 r.
Rzecznik dodaje, że zgodnie z art. 15 ustawy o Policji, funkcjonariusz ma prawo do legitymowania w trakcie wykonywania czynności służbowych, z kolei art. 14 tej ustawy wskazuje, że policja wykonuje: czynności operacyjno-śledcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe.
Jak wyjaśnia rzecznik KSP, w przypadku odmowy przekazania dokumentu zastosowanie ma art. 65 par. 2 kodeksu wykroczeń, który stanowi, że karze grzywny podlega ten, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, dokumentów, co do tożsamości własnej. Zgodnie z przepisami, policjant ma obowiązek poinformować legitymowanego o odpowiedzialności, jaka wynika z art. 65 kw.
Potwierdzenie innej osoby nie wystarczy
Policjanci podkreślają, że legitymowanie to czynność administracyjno-porządkowa służąca potwierdzeniu tożsamości osoby. Musi więc - jak wskazują - obejmować potwierdzenia cech osobowościowych (poprzez porównanie wyglądu osoby z jej wizerunkiem w dokumencie) oraz potwierdzenie danych osobowych (poprzez przepytanie osoby w zakresie danych zawartych w dokumencie). Dodają, że potwierdzenie tożsamości przez inną osobę też nic nie zmienia.
Według mundurowych skuteczne potwierdzenie może być dokonane tylko w sytuacji, kiedy policjant faktycznie trzyma w ręku dokument. "Obowiązujące prawo nakłada na legitymowanego obowiązek przekazania (wręczenia) posiadanego dokumentu (dokumentów) policjantowi. W ujęciu znaczenia słownikowego legitymować oznacza 'sprawdzać urzędowo czyjeś dokumenty' (Słownik Języka Polskiego)" - podkreśla policja.
Policja zwraca także uwagę, że art. 65 par. 2 kodeksu wykroczeń, nie posługuje się sformułowaniem "dokument stwierdzający tożsamość", ale "dokumentu co do tożsamości własnej". Oznacza to, że zgodnie z prawem policjant może ustalić tożsamość osoby legitymowanej m.in. na podstawie innego niż dowód osobisty czy paszport, niebudzącego wątpliwości dokumentu, zaopatrzonego w fotografię i oznaczonego numerem lub serią.