Trwa ładowanie...
d2sy8ee
IAR

Na razie nie będzie w Rosji święta "uprzejmych ludzi"

Na razie nie będzie w Rosji święta „uprzejmych ludzi”. Cześć rosyjskich deputowanych chciała w ten sposób upamiętnić dzień urodzin Władimira Putina i komandosów, którzy brali udział w aneksji Krymu. Projekt ustawy utknął w Dumie Państwowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na razie nie będzie w Rosji święta "uprzejmych ludzi"
(AFP, Fot: Alexander Nemenov)
d2sy8ee

Nazwa "uprzejmi ludzie" pojawiła na początki marca. W Polsce nazywano ich "zielonymi ludzikami". Chodzi o żołnierzy rosyjskich sił specjalnych, którzy działają na terytorium obcego państwa, bez wiedzy i zgody władz danego kraju.

Pierwszy raz "wieżliwyje ludi" pojawili się na Krymie, gdy Rosja wspólnie z tamtejszymi separatystami postanowiła anektować półwysep. Wtedy prezydent Władimir Putin zarzekał się, że nic o tym nie wiem, a komandosi w mundurach bez oznakowań to nie jego żołnierze.

Minęło kilka tygodni. Krym został anektowany i niespodziewanie okazało się, że prezydent Rosji przypomniał sobie o "zielonych ludzikach". W trakcie telemostu z Rosjanami oświadczył, że rzeczywiście rosyjscy komandosi byli na półwyspie, aby zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców Krymu.

d2sy8ee

W maju, gdy Rosjanie świętowali kolejną rocznicę zakończenia II wojny światowej, w Moskwie pojawiły się uliczne stragany z koszulkami i czapeczkami przedstawiającymi "wieżliwych ludiej".

Gdy niemal na całym świecie uznano "zielone ludziki" za agresorów, a ich pojawienie się na Krymie nowym rodzajem wojny, w Rosji stawiani są za przykład: mądrości dowódców, świetnego wyszkolenia komandosów i przenikliwości prezydenta. Stali się też symbolem drwiny z państw Zachodnich.

We wrześniu deputowani Dumy Państwowej wpadli na pomysł, aby "uprzejmi ludzie" mieli swoje święto. Stwierdzono, że najlepszym terminem będzie dzień urodzin Putina. Do tej pory jednak projekt ustawy nie został uchwalony.

d2sy8ee

Podziel się opinią

Share
d2sy8ee
d2sy8ee
Więcej tematów