Na przejętą załogę też należy się dofinansowanie
Na pytania czytelników odpowiada Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
11.12.2014 | aktual.: 18.12.2014 12:30
- Zgodnie z art. 23 1 k.p. przejęliśmy 1 grudnia 2014 r. pracownika ?ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Orzeczenie ma od maja 2006 r. ?i przedłożył je w naszej firmie. Od 2006 r. datuje się też jego zatrudnienie. Przez wszystkie te lata poprzedni pracodawca pobierał na niego miesięczne dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czy po przejęciu tego etatowca na mocy art. 23 1 k.p. możemy od grudnia br. wystąpić o dofinansowanie do jego pensji z PFRON?
Firma przejmująca tego pracownika może się ubiegać od grudnia br. o dofinansowanie do jego wynagrodzenia z PFRON. Pod warunkiem jednak, że w grudniu 2014 r., tj. w miesiącu jego przejęcia, wykaże na niego efekt zachęty zgodnie z przypisem do poz. 48 ?na druku INF-D-P oraz spełni wszystkie wymogi wynikające ?z art. 26a-26c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej ?i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej: ustawa o rehabilitacji) ?i rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 241).
- Jakie obowiązki wobec PFRON ma firma osoby fizycznej, która kończy działalność gospodarczą i korzysta z dofinansowania SOD, a jakie firma przejmująca pracowników w trybie art. 23 1 k.p., która sama jest już beneficjentem pomocy przy dofinansowaniu do wynagrodzeń niepełnosprawnych?
Firma kończąca działalność gospodarczą, która do tej pory korzystała z dofinansowań z PFRON, nie ma żadnych obowiązków wobec PFRON w związku z zakończeniem działalności. Po prostu od miesiąca po zakończeniu działalności nie wystąpi już z kolejnym wnioskiem o dofinansowanie. Nie ma już obecnie żadnych dodatkowych rozliczeń z PFRON innych niż składane co miesiąc, ?tj. wniosek Wn-D, informacje INF-D-P oraz INF-O-PP. Oczywiście przez dziesięć lat, licząc od dnia uzyskania pomocy publicznej, tj. jej wypłaty, każdy pracodawca, dla którego dofinansowanie stanowi pomoc publiczną, musi przechowywać całą dokumentację dotyczącą uzyskiwanego wsparcia. Przypominam, że dofinansowanie jest dla pracodawców uprawnieniem, a nie obowiązkiem.
Z kolei firma przejmująca pracowników na mocy art. 23 1 k.p., jeżeli już obecnie występuje do PFRON o miesięczne dofinansowanie, nie będzie musiała się na nowo rejestrować ?w PFRON. Na tych wszystkich przejmowanych niepełnosprawnych pracowników, chcąc np. od stycznia 2015 r. uzyskiwać miesięczne dofinansowanie, musi wykazać efekt zachęty oraz wypełnić za nich po raz pierwszy całość informacji zawartych w załączniku INF-D-P, czyli zgłosić ich do ewidencji PFRON. Oczywiście dodatkowo ma spełnić wszystkie pozostałe obowiązki wynikające z art. 26a-26c ustawy o rehabilitacji. Przypominam, iż firma działająca na tzw. otwartym rynku, chcąc się ubiegać w PFRON o dofinansowanie, musi osiągać co najmniej 6-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
- Osoby fizyczne prowadzące dwie firmy, zatrudniają niepełnosprawnych ?i korzystają z dofinansowania do ich wynagrodzeń. Właściciel jednej z firm zdecydował o zakończeniu działalności z 31 grudnia 2014 r. (likwidacja nie jest spowodowana trudnościami finansowymi). Pracowników ma przejąć druga firma w trybie art. 23 1 k.p. Czy w związku z tym dofinansowanie dla firmy kończącej działalność będzie należało się do dnia jej zakończenia, czyli do 31 grudnia 2014 r., i czy nie będzie problemu z otrzymaną dotychczas pomocą?
Do końca grudnia na zatrudnionych w firmie będzie przysługiwało pracodawcy dofinansowanie do ich wynagrodzeń, ?o ile je im wypłaci. Warto więc, aby wynagrodzenia za grudzień wypłacił jeszcze do końca roku. Z otrzymaną dotychczas pomocą nie powinno być kłopotów, jeżeli firma, występując do PFRON ?o miesięczne dofinansowania, spełniała wszystkie warunki ?z art. 26a-26c ustawy o rehabilitacji, rozporządzenia KE 800/2008 oraz rozporządzenia w sprawie miesięcznego dofinansowania. Przez dziesięć lat od dnia uzyskania pomocy ten pracodawca będzie musiał podczas kontroli udowodnić zasadność jej otrzymywania. ?W związku z tym, jeżeli podczas kontroli będzie wszystko dobrze, nie będzie problemów. Jeżeli zaś coś zostanie zakwestionowane, ?w zakresie stwierdzonych nieprawidłowości będzie musiał zwrócić ?tę pomoc PFRON.
- Czy na przejętych w tej drugiej firmie będzie przysługiwało dofinansowanie, a jeśli tak, to czy wykazać ich we wniosku jako nowo zatrudnionych?
Nie.
To nie są nowo zatrudnieni pracownicy, lecz przejęci na mocy art. 23 1 k.p. W związku z tym, jeżeli drugi szef będzie chciał na nich od 1 stycznia 2015 r. uzyskać dofinansowanie ?z PFRON, to zgodnie z przypisem do poz. 48 na INF-D-P w miesiącu ich przejęcia, tj. w styczniu 2015 r., musi na nich wszystkich wykazać efekt zachęty. Gdy na wszystkich przejętych niepełnosprawnych wykaże efekt zachęty i spełni pozostałe warunki z art. 26a-26c ustawy o rehabilitacji, dofinansowanie będzie mu się należało. Oczywiście składając za styczeń wniosek Wn-D, dołącza dla nich nowe załączniki INF-D-P.