Na posiedzeniu zespołu Stop ideologii gender - spór o deklarację członkowską
Na pierwszym posiedzeniu parlamentarnego zespołu Stop ideologii gender posłowie zostali poproszeni o podpisanie deklaracji, w której zobowiązują się m.in., że nie będą popierać ustawy o uzgodnieniu płci oraz związków partnerskich. Anna Grodzka (TR) uznała, że dokument ma jej uniemożliwić prace w zespole.
Przewodnicząca zespołu Beata Kempa (SP) zaproponowała w imieniu prezydium, żeby każdy członek zespołu podpisał dokument, w którym deklaruje, że będzie przeciwny m.in. ustawom o uzgodnieniu płci i mowie nienawiści, adopcji dzieci przez pary homoseksualne, związkom jednopłciowym.
Przypomniała, że członkami zespoły mogą być osoby zainteresowane zwalczaniem ideologii gender.
Grodzka oświadczyła, że nie może przyjąć deklaracji i jeśli rzeczywiście ma ona być warunkiem prac w zespole, to nie będzie mogła w nim uczestniczyć.
Podkreśliła jednak, że zapisała się do zespołu w nadziei, że będzie można podczas jego prac dyskutować i pewne rzeczy sobie wyjaśnić.
Zaznaczyła, że nie ma żadnej ideologii gender, jest natomiast konflikt wartości. Oświadczyła, że dla niej ważnymi wartościami są m.in. wiedza i równość. Przekonywała, że jest to wartość, o którą warto walczyć.
Uznała, że dokument przygotowany jest "pod jej kątem", specjalnie po to, by uniemożliwić jej prace w zespole. Wyraziła nadzieję, że mimo niepodpisania deklaracji będzie mogła przychodzić na posiedzenia zespołu.
- Ja nie przyszłam tutaj nauczać, ale również posłuchać - powiedziała. Zapewniła, że z ogromnym szacunkiem odnosi się do ludzi, którzy nie podzielają jej poglądów.
Kempa uznała, że Grodzka mogłaby być wykluczona, na podstawie regulaminu zespołu, ponieważ jej wcześniejsze działania świadczą o tym, że nie jest zainteresowana zwalczaniem ideologii gender. Dodała, że deklaracja została przygotowana, aby określić, jaki system wartości będzie kierował członkami zespołu. Zaznaczyła, że przynależność do niego jest dobrowolna, a założyciele mają prawo określać swe priorytety i przyświecającą im ideologię.
Grodzka zapowiedziała, że nie podpisze deklaracji i wyraziła żal z powodu uniemożliwienia jej przynależności do zespołu. Kempa oświadczyła, że nie widzi przeciwwskazań, by Grodzka mimo tego, że nie zostanie członkiem zespołu, mogła uczestniczyć w jego pracach. Podkreśliła jednak, że warunkiem jest prowadzanie rzeczowej dyskusji. Odniosła się w ten sposób do zachowania klubowego kolegi Grodzkiej Marka Poznańskiego, który przyszedł na posiedzenie. Mówił on, że deklaracja ogranicza jego prawa, zespół nazwał "zespołem Solidarnej Polski", a plany dotyczące wyjazdowych posiedzeń zespołu - "objazdowym cyrkiem".
Omawiając plan prac zespołu Kempa mówiła, że powstał on przede wszystkim po to, by powstrzymać wprowadzanie ideologii gender do szkół i przedszkoli. Jako przykład podała podręcznik "Równościowe przedszkole", który powstał na zlecenie Fundacji Edukacji Przedszkolnej. Mówiła, że w odpowiedzi na jej interpelację Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że takiego programu nie zatwierdziło. Przekonywała, że trzeba ukrócić tego typu praktyki.
Andrzej Dera (SP) jako przykład takich praktyk podał sytuację, o której dowiedział się od rodziców z Poznania. Poinformowali go oni, że w przedszkolu ich dziecka można wypożyczyć książkę "Z Tango jest nas troje". Jest to opowiadanie Petera Parnella i Justina Richardsona oparte na prawdziwej historii dwóch pingwinów z nowojorskiego ZOO, które przez sześć lat żyły w homoseksualnym związku; w książce Roy i Silo mają córkę - Tango. Zdaniem Dery ta sytuacja pokazuje, jak można dziecku zaburzać obraz tradycyjnej rodziny.
Kempa zauważyła, że zadaniem zespołu jest pomoc rodzicom w doszukiwaniu się szkodliwych treści, bo one mogą być często zawoalowane.
Podkreśliła, że prawdopodobnie zespół uderzył w potężne lobby. - Naruszyliśmy potężne interesy. Ale oświadczam ideologom gender, że mnie nie złamią - mówiła.
Zapowiedziała, że drugiej połowie lutego odbędzie się w sejmie duża konferencja na temat ideologii gender z udziałem autorytetów naukowych, bo - jak przekonywała - ideologowie boją się dyskusji z naukowcami.
Dodała, że zespół chętnie podejmie współpracę z organizacjami pozarządowymi, które również zainteresowane są zwalczaniem ideologii gender. Zachęciła posłów do rozpowszechniania informacji na ten temat w swoich okręgach. Dodała, że dobrą okazją ku temu będą planowane posiedzenia wyjazdowe. Poinformowała, że trwają również prace nad stroną internetową zespołu.