Trwa ładowanie...
d65bdny

Na Pomorzu wzrasta liczba osób unikających obowiązkowych szczepień dzieci

Wzrasta liczba rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci. Tylko w województwie pomorskim problem dotyczy 2,4 tys. osób. Opiekunowie obawiają się skutków ubocznych. Urzędnicy chcą przymusić ich karami finansowymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Pomorzu wzrasta liczba osób unikających obowiązkowych szczepień dzieci
(WP.PL, Fot: Tomasz Gdaniec)
d65bdny

– Liczba niezaszczepionych dzieci w Pomorskiem urosła w 2015 roku do 2,4 tys. Nie jest jeszcze alarmująca, ale już wymaga uwagi i kontroli. Jeśli będzie nadal rosnąć, może zrobić się niebezpiecznie – mówi Aneta Bardoń z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2010 roku rodzice świadomie nie zaszczepili 2,5 tys. dzieci, czyli niewiele więcej niż w województwie pomorskim w tym roku. Ubiegłoroczne dane mówią już o 19 tys. przypadków. Dlaczego rodzice nie chcą szczepić dzieci?

- Obawy rodziców są efektem skutków ubocznych podawanych szczepionek. Najczęściej pojawiają się objawy opisane w ulotkach – alergie, wysypki. Jednak zdarzają się również dużo poważniejsze przypadki jak regres rozwoju dzieci, nienotowane wcześniej ataki padaczki, a nawet śmierć – mówi Wirtualnej Polsce Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”.

d65bdny

Jaką karę mogą nałożyć urzędnicy? Jej wysokość jest uzależniona od czasu zwłoki. Jeżeli rodzice spóźnią się ze szczepieniem 30 dni, mogą spodziewać się mandatu 500 złotowego, a po pół roku zostanie naliczone już dwa tys. zł kary. Maksymalna wartość grzywny to 10 tys. zł, którą można nakładać pięciokrotnie. W ubiegłym roku w ten sposób ukarano ponad tysiąc rodziców. Obecnie w województwie pomorskim postępowanie takie prowadzone jest wobec 350 opiekunów.

- W Polsce są poważne problemy z rejestrowaniem skutków ubocznych szczepionek. Wedle podręcznika do wakcynologii np. odra poszczepienna występuje po 1 na 60 szczepień. Liczba zgłoszonych przypadków jest 200 razy niższa. Tym samym nie dysonujemy pełnymi danymi. Statystyki są zaniżone – dodaje Socha.

Istotą kary jest przymuszenie do szczepienia, dlatego wnioski o umorzenie kary są rozpatrywane pozytywnie, jeżeli dziecku zostanie wcześniej podany odpowiedni antygen. Rodzice, którzy nie zgadzają się z decyzją urzędników mogą złożyć zażalenie do Ministerstwa Zdrowia. Kolejnym krokiem jest skarga do sądu administracyjnego.

d65bdny

Podziel się opinią

Share
d65bdny
d65bdny
Więcej tematów