Trwa ładowanie...
d3dxmsc

Na Nowy Dwór pojedzie tramwaj. Prezydent Wrocławia podjął decyzję

Przełom w koncepcji skomunikowania osiedla Nowy Dwór z centrum Wrocławia. Po miesiącach forsowania koncepcji metrobusu i nawet jej wstępnego zatwierdzenia, prezydent miasta, Rafał Dutkiewicz wraca do planów budowy linii tramwajowej. Jak podkreśla, jest to reakcja na głosy mieszkańców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Nowy Dwór pojedzie tramwaj. Prezydent Wrocławia podjął decyzję
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d3dxmsc

O koncepcji metrobusu, która zdaniem miejskich urzędników była doskonała dla lepszego skomunikowania zachodnich osiedli Wrocławia z centrum miasta, pisaliśmy w połowie lutego. Wtedy też wrocławski ratusz ogłosił zakończenie konsultacji społecznych w sprawie budowy nowego połączenia na Nowy Dwór i Muchobór. Ich efektem było przyjęcia koncepcji metrobusu – czyli szybkiego autobusu poruszającego się po wydzielonej jezdni – i odłożenie w daleką przyszłość przewijającej się w miejskich planach już od kilkunastu koncepcji budowy torowiska tramwajowego.

Jednak wybór metrobusu, popularnego zwłaszcza w miastach Ameryki Południowej, od początku budził wśród mieszkańców, aktywistów i samorządowców wiele wątpliwości. Taka decyzja ratusza tłumaczona była przede wszystkim względami finansowymi – metrobus miałby być tańszy od tramwaju na Nowy Dwór nawet trzykrotnie. Przysłowiowa klamka jednak w tej sprawie ostatecznie nie zapadła i w ostatni wtorek, 5 maja, doszło do całkowitego zwrotu w dotychczasowych ustaleniach.

Na swoim blogu prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, napisał, że nastąpiła zmiana w projektach i na Nowy Dwór pojedzie jednak tramwaj. Skąd ten zwrot?

d3dxmsc

„Planowaliśmy skomunikowanie osiedla Nowy Dwór z centrum miasta za pomocą tzw. metrobusu. Wydawał się projektem tańszym niż tramwaj, a równie skutecznym. Moi współpracownicy odbyli dziesiątki rozmów z zainteresowanymi, jeszcze raz przeanalizowaliśmy cały projekt, zleciliśmy badania opinii. Wynik był jednoznaczny: mieszkańcy chcą tramwaju. Biorąc pod uwagę moje wcześniejsze deklaracje i traktując je niezwykle poważnie, nie pozostaje mi nic innego niż kierowanie się opinią najbardziej zainteresowanych, mieszkańców Nowego Dworu, moich pracodawców” – czytamy na blogu prezydenta Dutkiewicza.

Torowisko tramwajowe na Nowy Dwór powstanie w wydzielonym korytarzu, po którym będą mogły poruszać się również linie autobusowe kursujące na to osiedle. Inwestycja zostanie sfinalizowana prawdopodobnie do końca 2019 r.

Warto nadmienić, że sprawa budowy tramwaju na Nowy Dwór było jednym z pytań, które znalazło się w planowanym przez samorządowców i obywateli referendum lokalnym. W mediach społecznościowych pojawiły się głosy, że decyzja Dutkiewicza ma specjalnie na celu zmniejszenie zasadności przeprowadzania referendum, w którym pojawiają się także pytania o rezygnację z World Games i budowę torowiska tramwajowego na Psie Pole.

W tej sprawie głos zabrali inicjatorzy referendum:

d3dxmsc

„Aktualnie czekamy na przekucie danej obietnicy Rafała Dutkiewicza w czyny, czyli wpisanie tej inwestycji do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, a następnie rozstrzygniecie przetargu i podpisanie umowy na budowę tramwaju na Nowy Dwór i Muchobór. Pora, by o dużych inwestycjach, które będą spłacać mieszkańcy latami, decydować wspólnie (…)Oświadczamy jednocześnie, iż nie rezygnujemy z przygotowań do organizacji referendum lokalnego. Swoją decyzje motywujemy następująco - wynik referendum jest wiążący w przeciwieństwie do politycznej obietnicy” – można przeczytać w liście podpisanym przez organizatorów referendum.

Priorytet budowy torowiska na Nowy Dwór znalazł się w miejskich planach już w 1999 r. Należy mieć nadzieję, że 20 lat później pierwszy tramwaj rzeczywiście tam dojedzie.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3dxmsc

Podziel się opinią

Share

d3dxmsc

d3dxmsc
Więcej tematów