Na Maderze parlamentarzyści NATO obradują nad tarczą rakietową
W Funchalu, stolicy portugalskiej wyspy Madery, spotkało się 300 członków Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, aby przedyskutować projekt amerykańskiej tarczy antyrakietowej, której elementy mają być rozmieszczone w Polsce i w Czechach.
Przewodniczący Zgromadzenia, Portugalczyk Jose Lello, w przemówieniu inauguracyjnym przyznał, że amerykański projekt, wobec którego oponuje Rosja, wywołał szeroką dyskusję w łonie NATO.
Lello przypomniał, że Zgromadzenie jest organem międzyparlamentarnym z udziałem przedstawicieli parlamentów państw członkowskich NATO, a debata, której Zgromadzenie poświęci obecny weekend, posłuży ustaleniu wpływu amerykańskiego planu na NATO w całości.
Zgromadzenie Parlamentarne z siedzibą w Brukseli spotyka się dwa razy do roku i nie jest organem decyzyjnym NATO. Lello podkreślił jednak, że oczekuje, iż konkluzje Zgromadzenia "zostaną wzięte pod uwagę". Podkreślił jednocześnie znaczenie poparcia przedstawicieli parlamentów państw NATO dla polityki Sojuszu.
Tematem spotkania w Funchalu będzie też sytuacja w Afganistanie, "który jest jednym z priorytetów NATO", jak podkreślił Lello. Na porządku dziennym znalazły się również sytuacja w Kosowie i jego aspiracje do niepodległości, aspiracje Gruzji, która zabiega o członkostwo NATO, rola Ukrainy w relacjach Sojuszu z Rosją oraz współpraca NATO z Unią Europejską.
Obrady Zgromadzenia, w których uczestniczy sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer, zakończą się w poniedziałek.