Na laureata czeka prestiż i 100 tys. zł
3 października poznamy tegorocznego laureata nagrody literackiej Nike. Wśród siedmiu nominowanych książek są trzy tomy wierszy, zbiór opowiadań, dramat, reportaż i biografia. Nagroda za najlepszą książkę roku, zostanie przyznana po raz 14. Na laureata czeka czek na 100 tys. zł oraz statuetka Nike autorstwa Gustawa Zemły.
Nominowane tomiki poezji to "Jasne niejasne" Julii Hartwig (a5), "Dni i noce" Piotra Sommera (Biuro Literackie) oraz "Ekran kontrolny" Jacka Dehnela (Biuro Literackie).
W finale nagrody znalazła się też książka Janusza Rudnickiego "Śmierć czeskiego psa" (W.A.B.) - tom opowiadań wysnutych z notatek prasowych, oraz "Nocni wędrowcy" Wojciecha Jagielskiego (W.A.B.) - reportaże o partyzanckiej armii "proroka" Josepha Kony'ego, złożonej z dzieci porywanych na północy Ugandy.
Jedyny dramat, jaki znalazł się wśród nominacji, to "Nasza klasa" Janusza Słobodzianka (słowo/obraz terytoria), którego bohaterami są polscy i żydowscy uczniowie przedwojennej szkoły w małym miasteczku, przypominającym Jedwabne. Listę nominacji zamyka książka "Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu" (Świat Książki) Magdaleny Grochowskiej - pierwsza biografia poświęcona jednej z najważniejszych postaci XX-wiecznej historii Polski.
- To trzeci raz, gdy w finale nagrody Nike zabrakło powieści, zdarzyło się tak już w latach 1998 i 2005. Nie chodzi o to, że w 2009 roku nie było dobrych powieści, raczej o to, że było wyjątkowo dużo wybitnych tomów poetyckich. Mamy też do czynienia z procesem zacierania się granic gatunków literackich. "Nocni wędrowcy" Wojciecha Jagielskiego to książka reporterska, ale jednocześnie powieść, granice gatunków przekracza też "Śmierć czeskiego psa" - tom opowiadań Janusza Rudnickiego inspirowanych notkami prasowymi i wspomnieniami autora - powiedział sekretarz nagrody Juliusz Kurkiewicz.
- Ciekawie ułożyły się w tym roku nominacje poetyckie. Z trójki poetów: Julii Hartwig, Piotra Sommera i Jacka Dehnela, najmłodszy z nominowanych - Dehnel - posługuje się najbardziej tradycyjnym językiem poetyckim. Bo choć Julia Hartwig jest poetką zaliczaną do szeroko pojętego nurtu klasycyzującego, to jednak nie używa rymów, posługuje się wierszem wolnym. Piotr Sommer z kolei jak ognia obawia się skostnienia języka i cała jego twórczość może być rozumiana jako swego rodzaju bunt przeciwko tradycji. Najmłodszy z nominowanych - Jacek Dehnel - jako jedyny posługuje się tradycyjnym wierszem z rymami - dodał Kurkiewicz.
Nazwisko tegorocznego laureata poznamy 3 października, wtedy też przyznana zostanie towarzysząca kolejnym edycjom Nike Nagroda Czytelników.
Jury nagrody przewodniczy Grażyna Borkowska, a zasiadają w nim: Edward Balcerzan, Tadeusz Bradecki, Kinga Dunin, Tomasz Fiałkowski, Marcin Król, Adam Pomorski, Iwona Smolka i Joanna Tokarska-Bakir.
Fundatorami nagrody są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.