ŚwiatNa Krymie wydano około 15 tys. paszportów rosyjskich

Na Krymie wydano około 15 tys. paszportów rosyjskich

Około 15 tys. paszportów rosyjskich zostało jak dotąd wydanych na Krymie i w Sewastopolu, a przyjęto 60 tys. wniosków o ich wydanie - poinformował w Symferopolu przedstawiciel rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej.

Na Krymie wydano około 15 tys. paszportów rosyjskich
Źródło zdjęć: © AFP | Dimitar Dilkoff

Zapewnił też, że ukraińskie paszporty mieszkańców Krymu zachowają ważność po uzyskaniu rosyjskiego obywatelstwa.

- Przyjęliśmy dotąd ponad 60 tys. wniosków i wydaliśmy około 15 tys. paszportów. Prace trwają, jest konkretny termin (wydania paszportów). Zaangażowaliśmy wystarczający personel, by zaspokoić obecnie zapotrzebowanie wśród mieszkańców półwyspu - oświadczył szef departamentu ds. paszportów Federalnej Służby Migracyjnej Fiodor Karpowiec.

Jak podkreślił, oprócz 33 już istniejących oddziałów rosyjskiej służby migracyjnej otwarto dodatkowe punkty przyjmowania wniosków - 20 w Sewastopolu i 26 w Symferopolu.

- Postaramy się dostępnymi siłami wykonać zasadniczą część pracy (w sferze wydawania paszportów) w ciągu trzech miesięcy, ale będzie ona kontynuowana także później - zapowiedział.

Zaznaczył, że Federalna Służba Migracyjna jest gotowa zorganizować punkty wyjazdowe w celu umożliwienia składania dokumentów inwalidom i mieszkańcom, którzy nie mogą przemieszczać się samodzielnie. - Będziemy wyjeżdżać do takich osób i rozwiązywać problem wydania paszportu w domu. Jesteśmy do tego gotowi, ale na razie nie zwracano się o to do nas - powiedział.

Dodał, że podobne punkty wyjazdowe mogą być zorganizowane dla dużych przedsiębiorstw.

Karpowiec zaznaczył, że po uzyskaniu rosyjskiego obywatelstwa w ukraińskich paszportach mieszkańców Krymu nie będą wstawiane żadne adnotacje i zachowają one swoją ważność.

- Nie jest wymagana rezygnacja z obywatelstwa (ukraińskiego). Jeśli ktoś uznał i przyjął obywatelstwo Federacji Rosyjskiej - to jest de facto obywatelem Federacji Rosyjskiej - oznajmił.

W zeszłym tygodniu wiceszef FSM Siergiej Kalużny powiedział, że obywatele Ukrainy mieszkający na Krymie, którzy nie chcą otrzymać obywatelstwa rosyjskiego, muszą o tym powiadomić FSM w ciągu miesiąca.

- Zgodnie z (...) traktatem o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej osoby będące obywatelami Ukrainy i bezpaństwowcy mieszkający na Krymie i w Sewastopolu są uznawani za obywateli FR. Wyjątkiem są ci, którzy w ciągu miesiąca zgłoszą, że chcą zachować dla siebie i swych dzieci obywatelstwo Ukrainy lub pozostać bez obywatelstwa - powiedział Kalużny.

Takie osoby będą musiały uzyskać zezwolenie na pobyt. Jeśli jednak ktoś nie zwróci się do FSM w ciągu miesiąca, automatycznie staje się obywatelem Federacji Rosyjskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)