PolskaNa kogo oddać swój głos w eurowyborach?

Na kogo oddać swój głos w eurowyborach?

Prawo utworzenia komitetu wyborczego przysługuje partiom politycznym, koalicjom partii oraz wyborcom. Aby utworzyć komitet, trzeba wcześniej zebrać 1000 podpisów poparcia. Do 20 kwietnia komitety powinny zadeklarować Państwowej Komisji Wyborczej chęć zgłaszania swoich kandydatów. To właśnie nazwa komitetu wyborczego pozwoli nam szybko odnaleźć listę z kandydatem, na którego chcemy oddać głos.

W marcu prezydent Lech Kaczyński postanowił, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 7 czerwca 2009 r. Z dniem publikacji tego postanowienia rozpoczęła się też kampania wyborcza. Informacji o poszczególnych komitetach i ich kandydatach możemy szukać na stronach internetowych komitetów bądź partii z nimi związanych, a także na witrynach internetowych samych kandydatów.

Od 23 maja do północy 5 czerwca w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu emitowane będą bezpłatne audycje wyborcze przygotowane przez komitety wyborcze. Kampania wyborcza prowadzona będzie również w oficjalnej internetowej telewizji Parlamentu Europejskiego.

Poszczególne komitety oraz kandydaci danych okręgów prezentują się również w mediach regionalnych. Ich ulotki, plakaty i broszury znajdziemy także w lokalnych siedzibach komitetów oraz na tablicach ogłoszeniowych.

Kandydaci zdradzili swoje poglądy i stanowiska także w rozmowach z Wirtualną Polską. Wystarczy kliknąć tutaj, by się z nimi zapoznać.

Zanim 7 czerwca oddamy głos na wybranego kandydata, warto zapoznać się z hasłami i postulatami różnych kandydatów i różnych komitetów. Po analizie i weryfikacji interesujących nas list i pozycji wystarczy przyjść do lokalu wyborczego i zakreślić krzyżyk przy nazwisku kandydata, którego program i postulaty będą nam najbliższe. (ak)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)