Trwa ładowanie...
d36y1by

Na Filipiny zaczyna docierać pomoc, ale zbliża się burza tropikalna

Na Filipiny, które w piątek nawiedził potężny tajfun, zaczyna docierać pomoc, ale wysiłki organizacji pomocowych może znacznie utrudnić zbliżająca się burza tropikalna. Władze potwierdziły śmierć ok. 1,7 tys. osób, ale mówi się nawet o ponad 10 tys. ofiar.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Filipiny zaczyna docierać pomoc, ale zbliża się burza tropikalna
(AP, Fot: Wally Santana)
d36y1by

Krajowa agencja zarządzania kryzysowego oficjalnie potwierdziła we wtorek śmierć 1774 osób, jednak ostateczna liczb ofiar śmiertelnych tajfunu Haiyan najprawdopodobniej okaże się znacznie wyższa - w weekend władze najbardziej dotkniętej przez żywioł prowincji Leyte oraz miejscowa policja podały, że tylko na tamtym obszarze zginęło co najmniej 10 tys. osób.

Władze wstępnie oceniają, że ogółem przez tajfun ucierpiało blisko 7 mln mieszkańców z 39 prowincji, z czego blisko 590 tys. osób musiało opuścić swoje domy.

- Na drodze tajfunu znalazły się setki miejscowości i wiosek rozsianych na tysiącach kilometrów powierzchni, z którymi obecnie nie ma żadnej łączności. Nie wiadomo, jaka sytuacja panuje na tych wiejskich, odległych terenach i trochę potrwa, zanim uzyskamy pełny obraz - podkreśliła działająca na miejscu Natasha Reyes z organizacji Lekarze bez Granic (MSF). Niszczycielskie działanie tajfunu porównała z "potężnym trzęsieniem ziemi, po którym przyszły wielkie powodzie".

d36y1by

Reporterzy stacji ABS-CBN dotarli do miejscowości Dulag, Tolosa i Palo, ok. 20 km na południe od Tacloban, stolicy prowincji Leyte. Pokazali dzieci na ulicach proszące o wodę i jedzenie.

Ogłoszono stan klęski żywiołowej

W poniedziałek prezydent Benigno Aquino ogłosił stan klęski żywiołowej i wysłał wojsko do Tacloban. W 220-tysięcznym mieście nie działają lokalne władze ani służby medyczne, a z 293 policjantów na służbę stawiło się 20.

- Dziś (we wtorek) ustabilizowaliśmy sytuację. Ustały doniesienia o grabieżach (...). Codziennie dociera do nas 50 tys. paczek żywnościowych, z których każda wystarcza na wyżywienie pięcioosobowej rodziny przez trzy dni - powiedział szef MSW Manuel Roxas. Zastrzegł jednak, że to nie wystarczy, bo do regionalnej stolicy wciąż napływają mieszkańcy okolicznych terenów w nadziei na szybsze uzyskanie pomocy.

d36y1by

Najbardziej palącą kwestią jest obecnie zdobycie żywności. Niektórzy mieszkańcy Tacloban próbują szukać owoców i ryżu poza miastem, jednak szanse na ich znalezienie są niewielkie, bo potężne masy słonej wody morskiej zrównały drzewa z ziemią i zniszczyły pola ryżowe.

We wtorek rano na terenie lotniska w Tacloban wylądowały dwa samoloty transportowe filipińskiej armii. Żołnierze specjalnej jednostki musieli powstrzymywać zdesperowanych ludzi od wejścia szturmem na pokład maszyn.

Wysiłki pomocowe może utrudnić cyklon tropikalny

Do kraju zaczynają docierać pierwsze transporty z pomocą. W nocy z poniedziałku na wtorek w kierunku Filipin wyruszył amerykański lotniskowiec USS George Washington, który ma na pokładzie ok. 5 tys. marynarzy oraz stacjonuje ponad 80 samolotów. Z Singapuru wypłynął także brytyjski niszczyciel HMS Daring. Jak zaznaczyło ministerstwo obrony w Londynie, na jego pokładzie znajduje się instalacja do wytwarzania wody słodkiej oraz wojskowy samolot transportowy. Przybycie obu okrętów na Filipiny oczekiwane jest w ciągu 2-3 dni.

d36y1by

Pomoc obiecały m.in. Stany Zjednoczone (20 mln USD), Wielka Brytania (16 mln USD), Japonia (10 mln USD), Zjednoczone Emiraty Arabskie (10 mln USD), Australia (ok. 9 mln USD), Korea Południowa (5 mln USD), Watykan (4 mln USD), UE (ok. 11 mln USD). Chiny obiecały 100 tys. USD, a tamtejszy Czerwony Krzyż - drugie tyle.

Wsparcia udzieliły też liczne organizacje pomocowe, w tym USAID, UNICEF, Światowy Program Żywnościowy, Lekarze bez Granic czy Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. ONZ wystosowała apel o zebranie 301 mln USD na pomoc Filipińczykom.

PAH rusza na pomoc Filipińczykom

Polska Akcja Humanitarna pomoże poszkodowanym przez tajfun Filipińczykom. PAH rozpoczął zbiórkę datków na ten cel i apeluje do Polaków nawet o symboliczne wpłaty na specjalne konto. Według szacunków pomocy na Filipinach potrzebuje około 9,5 miliona osób. - Chcemy dotrzeć z pomocą do poszkodowanych, którzy mieszkają w zdewastowanej przez żywioł prowincji Cebu - tłumaczy Janina Ochojska - szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

d36y1by

- Cebu zostało zniszczone niemal w 90 procentach. Potrzebne są podstawowe rzeczy: schronienie, woda, żywność, leki, środki higieny osobistej. Musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić tam do epidemii.

Na miejsce stara się już dotrzeć pracownik PAH, aby przygotować pomoc dla Filipińczyków. - Akcja będzie skoordynowana z działającymi już na miejscu organizacjami - zapewnia Janina Ochojska .

Zbiórka pieniędzy ruszyła w niedzielę i widać pierwsze efekty. Na specjalne kontotrafiło już 100 tysięcy złotych.

Szczegóły na temat zbiórki i informację jak wesprzeć misję PAH na Filipinach znajdują się na stornie www.pah.org.pl

d36y1by

Caritas - pomoc dla Filipińczyków

Wpłaty przez SMS 72 052 lub na konto z dopiskiem Filipiny - tak można pomoc poszkodowanym przez tajfun Filipińczykom. Caritas Polska zbiera pieniądze na doraźne wsparcie dla ludzi, których domostwa i dobytek tajfun Haiyan zmiótł z powierzchni ziemi.

Rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska powiedział, że od niedzieli trwa zbiórka publiczna. Caritas Polska już przekazała 50 tysięcy euro międzynarodowym strukturom Caritas, działającym już na Filipinach. Na miejscu jest prowadzone rozpoznanie przez pracowników Caritas z Austrii Szwajcarii i USA. Działania są koordynowane przez Caritas Internationalis, za jej pośrednictwem na Filipiny trafiają środki przesyłane z poszczególnych krajów.

Jak mówi Paweł Kęska - potrzeby są elementarne i taką pomoc Caritas międzynarodowa już dostarcza poszkodowanym. Najpotrzebniejsze są namioty i plandeki ochronne, koce, żywność woda i tabletki do uzdatniania wody. - Ktoś pytał czy może oddać swój namiot, ale to jest niemożliwe, za duże są koszty transportu darów, dlatego apelujemy o wpłaty - powiedział Paweł Kęska. Szczegółowe informacje o zbiórce na pomoc Filipińczykom są na stronie internetowej www.caritas.pl

d36y1by

Wysiłki pomocowe może jednak znacznie utrudnić cyklon tropikalny Zoraida, który w poniedziałek dotarł do filipińskiej wyspy Mindanao i przez najbliższe dni będzie posuwać się na północny zachód, a wraz z nią - wiatry wiejące z prędkością ok. 50 km/godz. i ulewne deszcze. Meteorolodzy spodziewają się, że Zoraida opuści Filipiny w czwartek.

Zobacz więcej w serwisie pogoda

d36y1by

Podziel się opinią

Share

d36y1by

d36y1by
Więcej tematów