Trwa ładowanie...
d2chg17

Na całym świecie głośno o rekonstrukcji polskiego rządu. "Pan Smoleńsk odszedł"

We wtorek Mateusz Morawiecki zrekonstruował rząd. Media na całym świcie zaczęły rozpisywać się o "czystce" jaką przeprowadził premier.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rekonstrukcja Mateusza Morawieckiego jest szeroko komentowana przez międzynarodowe media
Rekonstrukcja Mateusza Morawieckiego jest szeroko komentowana przez międzynarodowe media (Agencja Gazeta)
d2chg17

Zaraz po ogłoszeniu zmian premier udał się na rozmowy z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem do Brukseli.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w rządzie. Polska bliżej przyjęcia euro?

"Premier Mateusz Morawiecki wymienił więcej ministrów niż się spodziewano"

Tak rekonstrukcję rządu opisują "Hospodarske Noviny", zaznaczając, że ta zmiana to "nowa, życzliwa twarz konserwatystów".

d2chg17

W Czeskim Radiu najwięcej mówi się o odejściu Macierewicza. Ministrowi, którego portal iRozhlas nazywa "panem Smoleńskiem", stacja wytyka związki i wsparcie ze strony "wpływowego magnata medialnego i ojca Tadeusza Rydzyka".

Portal Czeskiego Radia pisze także o odwołanym szefie MSZ Witoldzie Waszczykowskim, przypominając, że użył błędnej nazwy państwa "San Escobar", wypowiedzi o weganach i rowerzystach. Jednocześnie wymienił sukcesy odchodzącego ministra, a wśród nich członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie.

Agencja CTK zwróciła uwagę na wizytę premiera w Brukseli. Cytuje czeskiego ministra spraw zagranicznych Martina Stropnickiego, który określił spotkanie Morawieckiego z Junckerem jako "krok nadziei" i podkreślił, że podstawą rozwiązania jest dyskusja. "Także Czeska Republika chce niektóre swoje problemy rozwiązywać na drodze dialogu" – powiedział szef dyplomacji.

Najważniejsze zmiany dotknęły trzy resorty

"Ministrowie spraw zagranicznych i obrony zwolnieni", "Szef rządu usuwa kontrowersyjnych ministrów", "Premier robi porządek w gabinecie", "Silny sygnał w stronę Europy" – takimi tytułami francuskie media informują o rekonstrukcji polskiego rządu. Wspominają jednak, zmiany jedynie w trzech resortach: obrony narodowej, spraw zagranicznych i środowiska. Większość z nich ocenia "przetasowania" jako otwarcie Polski wobec Unii Europejskiej.

d2chg17

Tygodnik ekonomiczny "Challenges" ocenia byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego jako "kiepskiego dyplomatę", a byłego szefa MON Antoniego Macierewicza uznaje za sprawcę "ochłodzenia stosunków francusko-polskich", ponieważ "anulował kontrakt na zakup 50 śmigłowców Airbusa".
Dziennik ekonomiczny "Les Echos" wspomniał, że minister środowiska Jan Szyszko "płaci, jak się wydaje, za niezręczność w konfrontacji z Komisją Europejską w sprawie - uznanej przez Brukselę za nielegalną - wycinki w Puszczy Białowieskiej".

"Usunięto radykałów z polskiego rządu"

Rosyjskie media oceniają, że zmiany w polskim rządzie nie wpłyną na politykę Polski wobec Rosji. Wiążą również rekonstrukcję z relacjami pomiędzy Polską i Unią Europejską.

Dziennik "Kommiersant" ocenił w komentarzu, że na czele polskiego MSZ oraz MON pojawią się "politycy umiarkowani". "Z polskiego rządu usuwani są radykałowie" - głosi tytuł publikacji. Zdaniem dziennika od zmian nie należy oczekiwać wprowadzenia zasadniczych różnic programu politycznego, w tym wobec samej Moskwy. "Nie należy także spodziewać się istotnego ocieplenia w stosunkach Polski z Unią Europejską. Jednak sam fakt zmiany twarzy i nominowania na kluczowe stanowiska dwóch doświadczonych i stosunkowo umiarkowanych polityków może w warunkach ostrego kryzysu z UE odbić się pozytywnie na dialogu Warszawy z sąsiadami europejskimi" - ocenia "Kommiersant".

d2chg17

Niemieckie media różnią się w swojej ocenie

Część niemieckich komentatorów spodziewa się kontynuacji konfrontacji z Brukselą, inni widzą w rekonstrukcji sygnał odprężenia i umocnienie pozycji Morawieckiego.

Zdaniem autora komentarza Floriana Hassela z "Sueddeutsche Zeitung", "mocno zmieniony rząd nadal stawia na konfrontację". "Polski rząd został mocno przebudowany: przed świętami Bożego Narodzenia na nowego premiera mianowany został Mateusz Morawiecki, teraz doszło kilku nowych ministrów" – pisze Hassel, warszawski korespondent liberalno-lewicowej gazety. Zaznaczył również, że Kaczyński "zdjął ze sceny teatru kukiełek dwie postaci polskiego rządu, które ucieleśniają konflikt Polski z UE" - mówi tu o Waszczykowskim oraz Macierewiczu.

Polska chce poprawić stosunki z Unią?

Włoskie media piszą z o podjęciu przez Polskę starań zmierzających do poprawy relacji z Unią Europejską. Ekonomiczny dziennik "Il Sole-24 Ore" ocenia rekonstrukcję rządu jako "możliwe otwarcie wobec Brukseli".

d2chg17

Rekonstrukcję w polskim rządzie komentuje także największy litewski dziennik "Lietuvos Rytas". "Dążąc do poprawy stosunków z UE, nowy premier Polski Mateusz Morawiecki dokonał wielkiej przebudowy swego gabinetu, zwalniając m.in. ministra obrony, ministra spraw zagranicznych i kontrowersyjnego ministra środowiska" - napisano.

Amerykański dziennik "New York Times" ocenił, że rekonstrukcja polskiego rządu to "przyznanie się do istnienia problemu z wizerunkiem" Polski za granicą, ale "prawdziwa władza pozostaje w rękach niekwestionowanego lidera partii Jarosława Kaczyńskiego".

d2chg17

Podziel się opinią

Share
d2chg17
d2chg17
Więcej tematów