Na całym świecie głośno o rekonstrukcji polskiego rządu. "Pan Smoleńsk odszedł"
We wtorek Mateusz Morawiecki zrekonstruował rząd. Media na całym świcie zaczęły rozpisywać się o "czystce" jaką przeprowadził premier.
Zaraz po ogłoszeniu zmian premier udał się na rozmowy z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem do Brukseli.
ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w rządzie. Polska bliżej przyjęcia euro?
"Premier Mateusz Morawiecki wymienił więcej ministrów niż się spodziewano"
Tak rekonstrukcję rządu opisują "Hospodarske Noviny", zaznaczając, że ta zmiana to "nowa, życzliwa twarz konserwatystów".
W Czeskim Radiu najwięcej mówi się o odejściu Macierewicza. Ministrowi, którego portal iRozhlas nazywa "panem Smoleńskiem", stacja wytyka związki i wsparcie ze strony "wpływowego magnata medialnego i ojca Tadeusza Rydzyka".
Portal Czeskiego Radia pisze także o odwołanym szefie MSZ Witoldzie Waszczykowskim, przypominając, że użył błędnej nazwy państwa "San Escobar", wypowiedzi o weganach i rowerzystach. Jednocześnie wymienił sukcesy odchodzącego ministra, a wśród nich członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie.
Agencja CTK zwróciła uwagę na wizytę premiera w Brukseli. Cytuje czeskiego ministra spraw zagranicznych Martina Stropnickiego, który określił spotkanie Morawieckiego z Junckerem jako "krok nadziei" i podkreślił, że podstawą rozwiązania jest dyskusja. "Także Czeska Republika chce niektóre swoje problemy rozwiązywać na drodze dialogu" – powiedział szef dyplomacji.
Najważniejsze zmiany dotknęły trzy resorty
"Ministrowie spraw zagranicznych i obrony zwolnieni", "Szef rządu usuwa kontrowersyjnych ministrów", "Premier robi porządek w gabinecie", "Silny sygnał w stronę Europy" – takimi tytułami francuskie media informują o rekonstrukcji polskiego rządu. Wspominają jednak, zmiany jedynie w trzech resortach: obrony narodowej, spraw zagranicznych i środowiska. Większość z nich ocenia "przetasowania" jako otwarcie Polski wobec Unii Europejskiej.
Tygodnik ekonomiczny "Challenges" ocenia byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego jako "kiepskiego dyplomatę", a byłego szefa MON Antoniego Macierewicza uznaje za sprawcę "ochłodzenia stosunków francusko-polskich", ponieważ "anulował kontrakt na zakup 50 śmigłowców Airbusa".
Dziennik ekonomiczny "Les Echos" wspomniał, że minister środowiska Jan Szyszko "płaci, jak się wydaje, za niezręczność w konfrontacji z Komisją Europejską w sprawie - uznanej przez Brukselę za nielegalną - wycinki w Puszczy Białowieskiej".
"Usunięto radykałów z polskiego rządu"
Rosyjskie media oceniają, że zmiany w polskim rządzie nie wpłyną na politykę Polski wobec Rosji. Wiążą również rekonstrukcję z relacjami pomiędzy Polską i Unią Europejską.
Dziennik "Kommiersant" ocenił w komentarzu, że na czele polskiego MSZ oraz MON pojawią się "politycy umiarkowani". "Z polskiego rządu usuwani są radykałowie" - głosi tytuł publikacji. Zdaniem dziennika od zmian nie należy oczekiwać wprowadzenia zasadniczych różnic programu politycznego, w tym wobec samej Moskwy. "Nie należy także spodziewać się istotnego ocieplenia w stosunkach Polski z Unią Europejską. Jednak sam fakt zmiany twarzy i nominowania na kluczowe stanowiska dwóch doświadczonych i stosunkowo umiarkowanych polityków może w warunkach ostrego kryzysu z UE odbić się pozytywnie na dialogu Warszawy z sąsiadami europejskimi" - ocenia "Kommiersant".
Niemieckie media różnią się w swojej ocenie
Część niemieckich komentatorów spodziewa się kontynuacji konfrontacji z Brukselą, inni widzą w rekonstrukcji sygnał odprężenia i umocnienie pozycji Morawieckiego.
Zdaniem autora komentarza Floriana Hassela z "Sueddeutsche Zeitung", "mocno zmieniony rząd nadal stawia na konfrontację". "Polski rząd został mocno przebudowany: przed świętami Bożego Narodzenia na nowego premiera mianowany został Mateusz Morawiecki, teraz doszło kilku nowych ministrów" – pisze Hassel, warszawski korespondent liberalno-lewicowej gazety. Zaznaczył również, że Kaczyński "zdjął ze sceny teatru kukiełek dwie postaci polskiego rządu, które ucieleśniają konflikt Polski z UE" - mówi tu o Waszczykowskim oraz Macierewiczu.
Polska chce poprawić stosunki z Unią?
Włoskie media piszą z o podjęciu przez Polskę starań zmierzających do poprawy relacji z Unią Europejską. Ekonomiczny dziennik "Il Sole-24 Ore" ocenia rekonstrukcję rządu jako "możliwe otwarcie wobec Brukseli".
Rekonstrukcję w polskim rządzie komentuje także największy litewski dziennik "Lietuvos Rytas". "Dążąc do poprawy stosunków z UE, nowy premier Polski Mateusz Morawiecki dokonał wielkiej przebudowy swego gabinetu, zwalniając m.in. ministra obrony, ministra spraw zagranicznych i kontrowersyjnego ministra środowiska" - napisano.
Amerykański dziennik "New York Times" ocenił, że rekonstrukcja polskiego rządu to "przyznanie się do istnienia problemu z wizerunkiem" Polski za granicą, ale "prawdziwa władza pozostaje w rękach niekwestionowanego lidera partii Jarosława Kaczyńskiego".