Trwa ładowanie...

MZ: minister może wydać zgodę na refundację leków zawierających kanabinoidy

• Minister zdrowia wydaje zgodę na refundację leków zawierających kanabinoidy
• Leki objęte zgodą na refundację są dostępne w aptekach na ryczałt
• Za opakowanie leku pacjent płaci wówczas 3,20 zł

Share
MZ: minister może wydać zgodę na refundację leków zawierających kanabinoidy
Źródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
d3m70kp

Minister zdrowia wydaje zgody na refundację leków zawierających kanabinoidy, sprowadzanych w ramach importu docelowego, jeśli lekarz prowadzący uzna, że są to leki najlepsze z możliwych - poinformował resort. Każda zgoda wydana w tym trybie jest indywidualna.

Resort poinformował, że od 4 marca, działając na podstawie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, minister zdrowia wydaje zgody na refundację produktów zawierających kanabinoidy, sprowadzanych z zagranicy w ramach importu docelowego. Chodzi o leki zawierające tzw. medyczną marihuanę.

Minister wydaje zgodę, jeśli lekarz prowadzący leczenie uzna, że są to leki najlepsze z możliwych, przynoszą wyraźną poprawę stanu zdrowia, a jednocześnie nie mają równie dobrej alternatywy w postaci innych produktów leczniczych.

d3m70kp

Do tej pory - jak poinformowało MZ - minister wydał zgody na refundację leków na bazie ziela konopi indyjskich stosowanych w leczeniu padaczki lekoopornej.

Leki objęte zgodą na refundację są dostępne w aptekach na ryczałt. To oznacza, że za opakowanie leku pacjent płaci 3,20 zł.

Jak podkreślono w komunikacie, każda zgoda wydana w tym trybie jest zindywidualizowana, a kontynuacja terapii zależy od przedstawienia (za każdym razem) szczegółowych informacji dotyczących skuteczności dotychczasowego leczenia. Informacje te będą na bieżąco monitorowane przez ministra zdrowia. W tym celu resort prowadzi ewidencję składanych wniosków, wydawanych zgód na refundację i pacjentów objętych leczeniem.

MZ przypomniało jednocześnie, że aby leki (również te na bazie ziela konopi indyjskich) mogły być stosowane w Polsce, muszą uzyskać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Jest ono wydawane po przeprowadzeniu oceny leku (pod względem jakości, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania). Pozwolenie to wydaje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

d3m70kp

W Polsce - jak wskazał resort - jest dopuszczony do obrotu jeden produkt leczniczy zawierający w swoim składzie kanabinoidy - jest to lek o nazwie Sativex, stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Inne produkty lecznicze na bazie ziela konopi indyjskich, które zostały zarejestrowane, a są niedostępne w Polsce, mogą być sprowadzone z zagranicy w ramach tzw. importu docelowego.

Aby sprowadzić lek z zagranicy, konieczne jest odpowiednie zapotrzebowanie. Wystawia je lekarz prowadzący leczenie, a potwierdza - krajowy lub wojewódzki konsultant z danej dziedziny medycyny.

Zapotrzebowanie jest ważne w ciągu 60 dni od terminu jego wystawienia (co znaczy, że w tym czasie musi wpłynąć do resortu).

O terapii zastosowanej u pacjenta decyduje lekarz.

d3m70kp

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m70kp
d3m70kp
Więcej tematów