Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje - leczy również wzrok
Słuchanie przyjemnej muzyki może pomóc w przywracaniu prawidłowego widzenia pacjentom po udarze mózgu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Problemy z widzeniem mogą występować nawet u 60% osób po udarze mózgu. Pojawiają się trudności ze śledzeniem obiektów, które w polu widzenia poruszają się po stronie przeciwnej do lokalizacji uszkodzenia w mózgu spowodowanego przez udar. W ekstremalnych przypadkach pacjenci golą tylko połowę twarzy albo zjadają potrawy tylko z prawej połowy talerza. Przyczyną zaburzeń jest uszkodzenia obszarów mózgu mających krytyczne znaczenie dla integracji widzenia, uwagi i działania, a nie obszarów odpowiadających za samo widzenie.
Naukowcy z Imperial College w Londynie sugerują, że muzyka może pomóc w radzeniu sobie z tym problemem. Trojgu pacjentów nawet czterokrotnie łatwiej przychodziło wykonywanie zadań (rozpoznawanie kształtów i kolorów), gdy słuchali muzyki która im odpowiadała (w porównaniu z nie lubianą muzyką oraz z ciszą).
Zdaniem naukowców, pozytywne emocje związane z przyjemną muzyką ułatwiają przetwarzanie informacji w mózgu. Wyniki badań mózgu wydają się to potwierdzać.