Trwa ładowanie...
d1zga4e

Muzeum Śląskie zaprasza na wyjątkowe spotkanie z Górnym Śląskiem

Skomplikowana historia Górnego Śląska i pokręcony przekaz z pogranicza - tak najkrócej można opisać wystawę "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów" pokazywaną w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzeum Śląskie zaprasza na wyjątkowe spotkanie z Górnym Śląskiem
(Facebook / Muzeum Śląskie)
d1zga4e

Poznawanie Górnego Śląska rozpoczyna wejście do markowni i szatni łańcuszkowej kopalni "Katowice", co przypomina o miejscu, w którym powstało muzeum. Dalej ścieżka zwiedzania prowadzi gości chronologicznie od średniowiecza po czasy współczesne. Zobaczymy replikę piastowskiej rotundy z Cieszyna, poznamy jak ziemscy arystokraci przemieniają się w bogatych przemysłowców, przejdziemy pod repliką bramy triumfalnej, jak żołnierze w czerwcu 1922 r., po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski, poczujemy ścieranie się żywiołu niemieckiego i polskiego, usłyszymy gwar uliczny przedwojennych Katowic. Są eksponaty historyczne, repliki, zdjęcia, plakaty, dokumenty, mapy, filmy dokumentalne. Fragment wagonu symbolizuje pociągi, którymi po 1945 r. wywożono Ślązaków na roboty do ZSRR i prawdziwy mały fiat z kontrabandą - przed makietą bloku z wielkiej płyty. Tak pokazana historia nie nudzi i nie męczy, mimo swojej złożoności.

- Bez zrozumienia Śląska (...) nie zrozumiemy siebie - współczesnego społeczeństwa polskiego i własnej wielokulturowej historii Polski - tej sąsiedzkiej, głównie polsko-czeskiej i polsko-niemieckiej oraz w europejskim kontekście - powiedział prof. Robert Traba, szef Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, podczas wykładu na otwarcie nowego gmachu Muzeum Śląskiego. Jego zdaniem "żadne z istniejących muzeów w Polsce nie odniosło się z takim rozmachem i nowoczesnością do spuścizny regionalnej".

Muzeum Śląskie jest największym obiektem muzealnym powstałym po 1989 roku w Polsce, prezentującym poza wystawą o Górnym Śląsku także jedne z najlepszych w kraju zbiory sztuki polskiej 1800-1945, sztuki polskiej po 1945 roku, śląskiej plastyki nieprofesjonalnej i scenografii teatralnej. Muzeum od jego otwarcia 26 czerwca odwiedziło już ok. 90 tys. gości.

d1zga4e

Podziel się opinią

Share

d1zga4e

d1zga4e
Więcej tematów