Trwa ładowanie...
d187hck

Muzeum Polskie w Rapperswilu zagrożone likwidacją

Założone przez Władysława Platera w 1870
roku Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii jest celem
odwiedzin Polaków z całego świata. Mieszczą się tutaj cenne zbiory
o charakterze kulturalno-historycznym. Tej zasłużonej
placówce grozi likwidacja - pisze "Nasz Dziennik".

d187hck
d187hck

Z inicjatywy zrzeszenia "Pro Schloss", popieranego przez poważne ugrupowania finansowe, planuje się "lepsze zagospodarowanie zamku" w Rapperswilu. Pod uwagę brane jest przeniesienie tutaj muzeum miejskiego, co w konsekwencji groziłoby eksmisją polskiej placówki.

Polacy przez dziesięciolecia wyłożyli znaczne sumy pieniędzy w ratowanie zagrożonego całkowitą dewastacją zamku w Rapperswilu.

Polacy prowadzą tu muzeum od 138 lat i w dużej części to oni przyczynili się do uratowania go przed rozbiórką. Przez 82 lata pokrywali wszelkie koszty remontów i utrzymania tego zamku. W czasie ostatniego remontu w 1989 r. pokryliśmy jego koszty w 80%. Uważamy, że należy nam się miejsce w Rapperswilu. Władze miasta są przeciwne tej inicjatywie i nie chcą nas wyrzucać z zamku, jednakże zgodnie z zasadami demokracji bezpośredniej muszą problem inicjatywy, zgłoszonej przez miejscowych obywateli, postawić pod publiczną dyskusję. Odbędzie się ona 24 czerwca br. Wezmą w niej udział przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron i wtedy rozstrzygnie się sprawa przyszłości naszego muzeum - powiedziała Anna Buchmann, dyrektor Muzeum Polskiego.

Dyrekcja Muzeum Polskiego w Rapperswilu zwróciła się z prośbą do Polaków o podpisywanie kierowanej do władz miejskich i do gminy Rapperswilu petycji o utrzymanie polskiego muzeum. Tekst petycji znajduje się na stronie internetowej: www.rapperswil- castle.com/polish/ i tam też można złożyć za pomocą internetu swój podpis. (PAP)

d187hck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d187hck
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj