PolskaMuzealnicy na tropie fragmentów monumentalnej układanki

Muzealnicy na tropie fragmentów monumentalnej układanki

Odnaleziono dwa kolejne fragmenty "Panoramy
Siedmiogrodzkiej" - monumentalnego dzieła Jana Styki, pociętego na
początku ubiegłego wieku przez zięcia malarza i sprzedanego w
częściach. Pierwszy fragment rozpoznał pracownik na ścianie muzeum
w Łęczycy, drugi - wystawiony zostanie w czerwcu na sprzedaż przez
jeden z warszawskich domów aukcyjnych - opisuje "Gazeta Krakowska". Czy trafią do tarnowskiego Muzeum Okręgowego?

20.05.2006 | aktual.: 20.05.2006 01:56

W ciągu ponad 20 lat poszukiwań udało się odnaleźć 27 części "Panoramy", z których 13 znajduje się już w zbiorach Muzeum Okręgowego. Akcja kompletowania fragmentów znana jest w całej Polsce. Pomysł zrodził się w Tarnowie, bo w głównej scenie "Panoramy" Styka umieścił wodza armii siedmiogrodzkiej gen. Józefa Bema, rodem z Tarnowa.

Kiedy Alicja Majcher-Węgrzynek zaczęła się zajmować poszukiwaniem fragmentów "Panoramy" Styki, była najmłodszym pracownikiem tarnowskiego muzeum. Dziś jest na emeryturze. Ślady dzieła tropi nadal. Kiedy wydawało się, że sprawa została zamknięta, natrafiła na kolejne dwa fragmenty.

Dwudziesty ósmy fragment znajduje się w muzeum w Łęczycy i niedawno został zidentyfikowany przez pracowników. Obraz ma rozmiary 275 na 185 centymetrów - mówi Alicja Majcher-Węgrzynek. Z piękną sceną rodzajową, przedstawiającą tabory z wozami zaprzężone w woły, nawiązuje w swej treści do fragmentu, który już jest w zbiorach naszego muzeum.

Kolejna część została znaleziona w warszawskim domu aukcyjnym "Agra". W połowie czerwca będzie wystawiona na aukcję. Nieznany dotąd fragment (82,5x130 cm) przedstawia scenę z dalszego planu. To imponujący kolorystycznie pejzaż z zabudowaniami wsi. Uwagę zwraca biały kościółek. Gdyby udało się go włączyć do kolekcji, uzupełniałby scenę biegnących seklerów z obrazu, który już jest w Tarnowie. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)