PolskaMuzealne obchody żydowskiego święta Purim

Muzealne obchody żydowskiego święta Purim

Z okazji radosnego żydowskiego święta Purim słodyczami częstowali pracownicy Muzeum Podlaskiego w synagodze w Tykocinie (woj. podlaskie) odwiedzających to miejsce turystów z Izraela i Stanów Zjednoczonych - poinformowała kierownik muzeum Ewa Wroczyńska.

Purim - jedno z najważniejszych świąt żydowskich, nazywane żydowskim karnawałem lub świętem Odmienionych Losów rozpoczęło się w poniedziałek po zachodzie słońca. Święto wypada 14 i 15 dnia miesiąca księżycowego Adar.

Obchodzi się je na pamiątkę wydarzeń z przełomu V i VI wieku przed naszą erą, gdy od całkowitej zagłady Żydzi zostali uratowani przez królową Esterę. Zagłady chciał dokonać perski wezyr Haman, ale dzięki sprytowi Estery do tego nie doszło. Estera zaprosiła Hamana na ucztę, potem podstępnie został zwabiony do jej łoża, tak by zauważył to król, który skazał go za to na śmierć.

We wtorek tykocińskie muzeum odwiedziło około trzystu młodych ludzi z jedenastu wycieczek autokarowych. Z okazji Purim młodzież śpiewała w synagodze purimowe piosenki. Przygotowaliśmy specjalnie dla turystów słodkie świąteczne ciastka, cukierki i nimi częstowaliśmy gości. Niektórzy turyści mieli ze sobą purimowe maski i stroje - poinformowała Wroczyńska.

Przypomniała, że na Purim trzeba koniecznie się przebrać, wziąć udział w maskaradzie, mężczyźni przebierają się za kobiety. Zasadą jest też konieczność obdarowania słodkościami dwóch rodzin i danie jałmużny dwóm potrzebującym.

Obchody Purim w Tykocinie odbędą się jeszcze późnym popołudniem. Purimową historię z Esterą i Hamanem przedstawią aktorzy tykocińskiego teatru amatorskiego. W synagodze będą odczytywane fragmenty księgi Estery, będzie też słodki poczęstunek z ciastkami, które nazywane są hamantaszami lub uszami Hamana. Na dźwięk tego imienia gwiżdże się wtedy i tupie. Nie będą to prawdziwe hamantasze, ale takie nasze tykocińskie: trójkątne ze słodkim nadzieniem - dodała Wroczyńska.

Zabytkowa synagoga w Tykocinie, gdzie mieści się oddział Muzeum Podlaskiego - od kilku lat przybliża charakter wielu żydowskich świąt, m.in. Purim, Sukot, Chanuka. Uczestniczą w nich głównie osoby zainteresowane żydowską tradycją.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)