Mussolini zrabował, Etiopia odzyskała
Trzeci i ostatni blok słynnego kamiennego obelisku z Aksum, zrabowanego przez armię Mussoliniego, został zmontowany z pozostałymi i cały pomnik o wadze 152 ton stanął znów na swoim miejscu, właśnie w Aksum, w północnej Etiopii wśród kilku podobnych budowli.
Poinformowało o tym UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury).
Dyktator faszystowskich Włoch wywiózł obelisk w 1937 roku po podbiciu Etiopii i kazał postawić liczącą ok. 1.700 lat kamienną iglicę przed gmachem ówczesnego Ministerstwa Włoskiej Afryki w Rzymie, gdzie dziś mieszczą się biura FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia).
W 2002 roku Włochy zgodziły się zwrócić zagrabiony obelisk Etiopii i w 2005 roku odesłały wszystkie jego części do Aksum. Dla Addis Abeby obelisk stanowi ważną część dziedzictwa kulturowego.
Przy transporcie i montażu obelisku, zaliczonego przez UNESCO do Światowego Dziedzictwa Kultury, pracowała w Aksum wyspecjalizowana ekipa tej ONZ-owskiej organizacji.
Etiopczycy powitali koncertami i wielką fiestą muzyczną powrót swego "hawlut", jak nazywają obelisk, co oznacza mniej więcej "pomnik zbudowany na wieczność".