Murzyni w USA korzystają z gorszej opieki lekarskiej niż biali
Czarni Amerykanie wciąż w mniejszym stopniu niż biali korzystają z dobrodziejstw dysponującej najnowszą techniką medyczną służby zdrowia w USA - wynika z najnowszych badań.
Jak stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Emory w Atlancie, Murzyni rzadziej przechodzą operacje, rzadziej poddają się testom laboratoryjnym i zażywają mniej lekarstw.
Z raportów ze wspomnianych badań, opublikowanych w najnowszym numerze "New England Journal of Medicine", wynika, że Afroamerykanie rzadziej poddają się np. operacjom wstawienia by- passów i usunięcia wyrostka robaczkowego, przechodzą mniej takich testów jak mammogramy i zażywają mniej leków na najgroźniejsze choroby.
Nie znaczy to bynajmniej, że są, ogólnie biorąc, zdrowsi od białych; przeciwnie - łatwiej od białych zapadają na choroby, zwłaszcza cukrzycę i choroby układu krążenia. Kiedy chorują, częściej przechodzą komplikacje i dłużej dochodzą do zdrowia. Średnia długość ich życia jest też krótsza niż białych.
Co do przyczyn tego stanu rzeczy nie ma jednomyślności. Zwraca się uwagę, że Murzyni są na ogół biedniejsi, co ogranicza ich możliwości uzyskania drogiego ubezpieczenia medycznego. Mieszkają też w uboższych dzielnicach, gdzie jakość usług medycznych jest niższa.
Niektórzy uważają, że czarni mają większą niż biali skłonność do pewnych chorób jak nadciśnienie czy cukrzyca (łącząca się z otyłością, wywoływaną spożywaniem taniego niezdrowego jedzenia). Radykalni działacze murzyńscy twierdzą też, że pewną rolę odgrywa dyskryminacja rasowa.
Tomasz Zalewski