Trwa ładowanie...
d4aobpy
31-07-2015 11:00

Mułła Akhtar Mansoor nowym przywódcą talibów

Nowym przywódcą talibów został mułła Akhtar Mansoor. Przedstawiciele bojowników poinformowali o tym oficjalnie na swojej stronie internetowej dzień po tym, jak potwierdzili doniesienia o śmierci ich dotychczasowego lidera.

Share
d4aobpy

Talibowie ujawnili, że mułła Mohamed Omar zmarł z powodu choroby. Nie podali jednak szczegółów. Według władz Afganistanu Omar zmarł w kwietniu 2013 roku w szpitalu w Pakistanie.

Nowy przywódca talibów mułła Akhtar Mansoor był przez wiele lat zaufanym zastępcą mułły Omara. Jest uważany za zwolennika rozmów pokojowych. Objęcie przez niego przywództwa daje nadzieję na zakończenie trwających od 14 lat działań zbrojnych w Afganistanie.

Mułła Mohamed Omar był weteranem walk ze Związkiem Radzieckim. W 1994 roku założył fundamentalistyczne ugrupowanie zbrojne. Wraz ze swoimi bojownikami w 1996 roku zdobył Kabul i został przywódcą państwa. Stojąc na czele Islamskiego Ruchu Rewolucyjnego rządził krajem do 2001 roku.

Mułła Omar był poszukiwany od początku interwencji zbrojnej w Afganistanie, czyli od 14 lat. Za jego głowę amerykański Departament Stanu oferował 10 milionów dolarów.

d4aobpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aobpy
Więcej tematów